Unie plánuje rozdělovat uprchlíky a migranty na africkém území, ještě před vstupem do Evropy

[© Shutterstock/Franco Volpato]

Migrace bude jedním z hlavních témat zasedání hlav států a vlád členských zemí Unie, které se bude konat 28. – 29. června 2018 v Bruselu. Diskutovat by měli o novém opatření pro boj s migrací, další pomoci libyjské pobřežní stráži nebo o krocích proti přesunům migrantů mezi členskými státy EU.

Lídři Evropské unie by se na svém summitu příští týden měli dohodnout na změně způsobu, jak nakládat s migranty zachycenými ve Středozemním moři při pokusu dostat se do Evropy.

Návrh, se kterým se měl zpravodaj ČTK možnost seznámit, předpokládá, že tito lidé ze záchranných lodí vystoupí zpět v bezpečné zemi, kde bude možné rychle zjistit, kdo má nárok na mezinárodní ochranu a kdo je ekonomickým migrantem. Podle diplomatů obeznámených s věcí i agentury Reuters se tak migranti budou vracet zpět na africké území.

Nová platforma pro africké migranty a uprchlíky

V dokumentu, který je návrhem závěrů summitu, je použit pojem „regionální vyloďovací platforma“, jejíž koncept má být vytvořen v těsné spolupráci s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a Mezinárodní organizací pro migraci (IOM).

Postup, který pro migranty zachycené na moři znamená návrat zpět na kontinent, odkud vypluli, má podle dokumentu také snižovat motivaci k tomu, aby se vůbec na nebezpečnou plavbu vydávali.

Brusel zvýší peníze na řešení migrace, posílí hlavně ochranu hranic. Babiš návrh uvítal. Více >>>>

Diplomaté obeznámení s přípravou materiálu přitom zdůrazňují, že se nemá jednat o detenční centra, kde by lidé zůstávali dlouhou dobu.

Pro migranty, kteří se snaží dostat do Evropy, vzniknou příslušná střediska ještě na území severní Afriky. V těchto místech by se oddělovali uprchlíci uplatňující nárok na azyl v Unii od ekonomických migrantů. Už po rychlém prověření má být možné určit, kdo na pobyt v Unii nárok mít nebude.

O žádostech o azyl by se tak rozhodovalo ještě předtím, než by se žadatelé skutečně po moři dostali do Evropy. Věc je ale stále citlivá kvůli tomu, že zatím nejsou ukončena jednání s bezpečnými africkými zeměmi, kam by měli zachycení migranti připlouvat.

Summit EU bude řešit pašeráky i pohyby migrantů po Evropě

Podle nynější verze návrhu by lídři EU měli zdůraznit i potřebu intenzivnějšího boje s pašeráky lidí, kteří operují od libyjských břehů a tedy také další pomoc tamní pobřežní stráži. Jasně bude zmíněna unijní podpora úsilí, které v tomto směru vyvíjí Itálie.

Návrh závěrů rovněž zmiňuje potřebu posílení vnějších nástrojů, které má EU k dispozici pro zvládání migračních tlaků.

„Evropská rada (vrcholná schůzka EU – pozn. ČTK) je odhodlána pokračovat a zesílit přístup, kterým brání opakování nekontrolovaných (migračních) toků z roku 2015 a dál snižuje nelegální migraci na všech trasách,“ stojí v návrhu.

Merkelová odmítá vracet migranty z německých hranic. Chce o tom jednat s celou Unií. Více >>>>

Summit také upozorní, že „druhotné pohyby“ migrantů po EU, tedy přesuny migrantů mezi státy Unie, jsou vážným rizikem pro integritu azylového systému bloku. Státy by proto měly v těsné spolupráci učinit všechny potřebné vnitřní legislativní a administrativní opatření, aby těmto pohybům zabránily.

Jen jednou větou je zatím v návrhu zmíněn „značný pokrok“ v jednáních o reformě unijního azylového systému, kde jsou ale státy stále zablokovány v otázce možného budoucího systému přerozdělování migrantů podle kvót.