Unie chce zabránit ekonomickým dopadům zákazu letů do USA, říká Michel

© Shutterstock

Evropská unie chce předejít ekonomickému dopadu měsíčního zákazu letů do Spojených států. Uvedl to dnes předseda Evropské rady Charles Michel, podle něhož bude EU situaci řešit během dneška. Podle diplomatických zdrojů ČTK americký prezident Donald Trump o svém kroku s EU nejednal. Agentura DPA informuje, že šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová na dnešek svolává krizovou schůzku klíčových členů svého týmu.

Šéf Bílého domu v noci na dnešek ohlásil 30denní zákaz veškerých cest do USA z Evropy s výjimkou Británie a několika dalších evropských států mimo schengenský prostor. Evropské země podle něj neudělaly dost proto, aby zabránily rozšíření nákazy z Číny na svém území.

„Evropa podniká všechny nutné kroky, aby dostala pod kontrolu šíření viru, omezila množství zasažených lidí a podpořila výzkum,“ uvedl dnes Michel v reakci na Trumpovo rozhodnutí. EU se jím bude zabývat během dne, doplnil Michel bez dalších podrobností.

EU jako bezzubý bojovník proti koronaviru? Komise může dělat jen to, co jí státy dovolí

Státy EU hledají odpověď na to, jak co nejlépe zvládnout současnou krizi okolo koronaviru. Evropská komise nedisponuje dostatečnými pravomocemi, aby na sebe mohla převzít kompletní zodpovědnost. Svoji podpůrnou roli však podle odborníka zvládá dobře.

O Trumpově rozhodnutí bude dnes von der Leyenová mluvit s klíčovými členy Evropské komise. Prodiskutovat s nimi hodlá také vývoj v Itálii, která je z evropských zemí koronavirem nejvíce zasažená, ale také to, jak současnou situaci hodnotí Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

Prezident Trump v televizním projevu sdělil, že americká vláda byla kvůli zákazu v kontaktu se spojenci. Podle diplomatů oslovených ČTK však Washington o svých plánech nijak blíže s unií nediskutoval.

Trumpovo rozhodnutí kritizoval například šéf třetí nejsilnější politické skupiny v Evropském parlamentu Dacian Cioloş. „Nacionalismus a obviňování nejsou vakcínou…Evropa bude vaším partnerem, ale ne obětním beránkem,“ vzkázal předseda skupiny evropských liberálů americkému prezidentovi na Twitteru.