Unie a arabské státy se zaměří na spolupráci v bezpečnosti a boji proti terorismu

© European Union, 2019

Schůzka ministrů zahraničí EU a Ligy arabských států (LAS) nepřinesla společnou deklaraci. Obě strany si však ujasnily agendu, kterou projednají při únorovém setkání v Egyptě.

Podle diplomatických informací je jedním z důvodů neexistence oficiálního společného závěru jednání skutečnost, že připravený text odkazoval na prosincový migrační pakt OSN, který část členských států Evropské unie odmítá.

Na druhou stranu se podle šéfky unijní diplomacie Federicy Mogheriniové pohledy obou stran na řadu světových problémů shodují z 90 až 95 procent.

„Co se děje v arabském světě ovlivňuje Evropu a naopak. Jak se říká u nás ve Středomoří: jsme na jedné lodi,“ poznamenala na tiskové konferenci Mogheriniová.

EU v roce 2019: Více peněz na obranu, větší očekávání

Přípravy na odchod Spojeného království z EU vytvořily v loňském roce prostor pro rozkvět nových nástrojů společné evropské obrany. Rok 2019 bude obdobím, kdy by se tyto nástroje měly začít plně implementovat.

Dnešní rozsáhlé ministerské setkání v Bruselu bylo především přípravou na vrcholnou schůzku obou organizací plánovanou na 24. a 25. února do egyptského Šarm aš-Šajchu.

Na té prezidenty a premiéry čeká široce pojatá agenda od boje s klimatickými změnami přes spolupráci při řešení regionálních konfliktů, a to především v Sýrii a Jemenu. Dále se bude jednat o otázkách spojených s bojem proti terorismu a o snaze pokročit v řešení letitého izraelsko-palestinského sporu.

„Je předčasné vysvětlovat arabskou pozici ohledně nelegální migrace. Většina migrantů, těch, kteří se snaží dostat do Evropy, nejsou Arabové,“ upozornil generální tajemník LAS Ahmad Abúl Ghajt.

Ukončení syrského konfliktu je prioritou

Významným tématem dnešní ministerské diskuse byla situace v Sýrii. Podle Mogheriniové se tato klíčová věc objevovala v různých souvislostech prakticky ve všech vystoupeních.

„Věřím, že EU a LAS sdílejí odhodlání podporovat plné prosazení příslušných rezolucí OSN a podporu politického procesu,“ poznamenala.

Podle diplomatů by vyřešení situace v Sýrii pomohlo také zmírnit migrační tlak na země v regionu a následně na státy v Evropě.

„Myslím, že máme společný zájem nejen na prosazení míru a bezpečnosti v Sýrii, ale také na tom, aby byl takový mír dlouhodobě udržitelný. To vyžaduje národní smíření a politicky inkluzivní prostředí,“ podotkla Mogheriniová.

Ukradené umění financuje teroristy. Jeho návrat k původním majitelům je problematický

Jedním z největších zdrojů příjmů teroristické organizace Islámský stát byl prodej uměleckých předmětů, které radikálové uloupili ve válkami zmítaném Iráku a Sýrii. Evropský parlament chce teď usnadnit návrat děl do rukou původních vlastníků.

Některé země LAS v současnosti zvažují, zda do řad ligy zpět nepřizvat jako syrského zástupce prezidenta Bašára Asada, tedy vrcholného představitele stávajícího režimu.

Generální tajemník ligy Ghajt dnes novináře ujistil, že k prosazení takového nápadu by byl potřeba jednomyslný souhlas všech členských zemí LAS a některé státy mají vůči podobnému nápadu dále výhrady.

„Nejsem v pozici, abych popisoval, kdo Asadův návrat podporuje a kdo ne. Někteří svou pozici nesdělili. Ale pokud bude existovat jednomyslná pozice a budeme požádáni, abychom syrský stát vyzvali k návratu, stane se tak. V této fázi ale nyní nejsme,“ uvedl Ghajt.

Podle Mogheriniové je i tato okolnost důkazem komplexnosti vztahů a složitosti rozhovorů mezi EU a LAS.