Ukrajinský premiér dnes podepsal s lídry EU část asociační dohody

Arsenij Jaceňuk a Herman Van Rompuy; zdroj: Rada EU

Druhý den bruselského summitu lídrů EU začal podpisem části asociační dohody s Ukrajinou týkající se politického dialogu, spolupráce v obranné a bezpečnostní politice nebo podpory při reformách. Odložení jejího podpisu v listopadu loňského roku bylo rozbuškou ukrajinského konfliktu.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk, předseda Evropské komise José Manuel Barroso, předseda Evropské rady Herman Van Rompuy a lídři osmadvacítky včetně českého premiéra Bohuslava Sobotky dnes ráno (21. března) podepsali část asociační dohody s Ukrajinou.

Ta se týká politického dialogu, podpory při reformách nebo například spolupráce v obranné a bezpečnostní politice. Podle Rompuye tato část smlouvy pomůže Kyjevu v jeho reformním kurzu a dá tamním občanům naději na evropský způsob života, který si zasluhují.

Zbytek po květnových volbách

Podepsaná dohoda je prozatímní. Signatáři se v ní shodli, že chtějí dotáhnout do konce i jednání o dalších částech smlouvy.

Neplatí zatím klíčová obchodní část dohody, k jejímu podpisu by mělo dojít zřejmě až po květnových prezidentských volbách. Ta by měla zaručit zrušení cel mezi evropskou osmadvacítkou a Ukrajinou.

Evropská komise však navrhla, že by mohlo dojít k jednostrannému zrušení cel na ukrajinské výrobky, přičemž Kyjev by mohl zatím ponechat svá cla na evropské výrobky.

Odmítnutí podepsat asociační dohodu tehdejšího ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče bylo důvodem, který vyvolal první demonstrace v Ukrajině.

Přehled dění na Ukrajině si přečtěte v našem fact sheetu.

Další sankce

Lídři evropské osmadvacítky dále rozhodli, že kvůli krizi na Krymu bude zrušen chystaný summit EU-Rusko a nebudou se konat ani dvoustranné schůzky s Moskvou na nejvyšší úrovni.

Evropští představitelé také rozšířili sankce na dalších 12 občanů Ruska blízkých prezidentu Putinovi. Pokud bude Moskva dále pokračovat v destabilizaci regionu, EU deklarovala, že je připravená přikročit i k hospodářským sankcím.

Autor: Anna Kuznická/ČTK