Ukrajina může přijít o bezvízový styk s EU kvůli protiústavnímu zákonu o potírání korupce

© EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ / POOL

Evropská unie pohrozila Kyjevu pozastavením bezvízového cestování Ukrajinců do unijních zemí. Je to kvůli nálezu ukrajinského ústavního soudu, podle kterého ústavě odporuje řada klíčových ustanovení protikorupčních zákonů.

Uvedl to dnes na svém webu list Ukrajinska pravda, který se odvolává na dopis ukrajinského velvyslance při EU. Prezident Volodymyr Zelenskyj svolal bezpečnostní radu státu.

„Naše kontakty zatím neoficiálně upozorňují, že rozhodnutí ústavního soudu, které ruší klíčové pravomoci národní protikorupční agentury a trestní odpovědnost za nepřesná majetková přiznání, je dostatečným důvodem, aby Evropská komise spustila mechanismus, kterým dočasně pozastaví bezvízový režim,“ varoval podle deníku ukrajinský velvyslanec při EU Mykola Točyckyj. Učinil tak v dopise místopředsedovi vlády pro evropskou a euroatlantickou integraci.

Budoucnost Východního partnerství do roku 2030? Možná temná, pokud EU nezmění svůj přístup

Jak bude Evropská unie v následující dekádě přistupovat k zemím Východního partnerství? Asociace pro mezinárodní otázky a Visegrad Insight popisují možné scénáře.

Protikorupční prostředí je pro EU důležité

Nezávislost, akceschopnost a stabilita protikorupční infrastruktury zůstává kritériem nejen pro bezvízové cestování Ukrajinců do EU, ale i podmínkou pro finanční pomoc Evropské unie v objemu 1,2 miliardy eur (asi 33 miliard Kč), zapojení do evropského energetického, telekomunikačního a digitálního trhu, připomněl velvyslanec. Navrhl proto co nejdříve vytvořit pracovní skupinu, která by připravila příslušné změny v ukrajinské ústavě.

Nález ústavních soudců také ochromil protikorupční prověrky, a tím i nástup nově zvolených starostů a zastupitelů z nedávných místních voleb do funkcí.

„Ústavní soud svým rozhodnutí nejen ničí protikorupční systém v zemi, ale také ochromuje práci místní samosprávy a celého státního aparátu,“ prohlásil šéf protikorupční agentury Oleksandr Novikov.

Zelenskyj podle televize 112 svolal naléhavé jednání Rady národní bezpečnosti a obrany. Je podle něj nutné okamžitě reagovat na „drtivé údery“ proti úspěchům při potírání korupce a projednávání nezbytných návrhů zákonů, které umožní odvrátit podobné kritické situace, jež představují ohrožení národní bezpečnosti.

Východní partnerství se po roce 2020 zaměří na obchod, klima či digitální transformaci

Spolupráce EU s šesticí zemí Východního partnerství dostane po roce 2020 novou tvář. Mezi priority budou patřit inovace, modernizace hospodářství s ohledem na klima, podpora malých a středních podniků či lidská práva. Komise nezapomíná ani na důsledky boje s pandemií.

Reakce G7

Znepokojení nad vývojem ohledně protikorupčních reforem na Ukrajině dnes vyjádřila rovněž skupina sedmi hospodářsky nejrozvinutějších zemí (G7). Agentura Reuters připomíná, že státy jako USA, Kanada, Británie a EU finančně podpořily Kyjev po revoluci v roce 2014, zároveň však opakovaně na vedení východoevropské země naléhaly, aby urychlilo reformy.

„Vyslanci G7 jsou zděšeni snahami zmařit protikorupční reformy, které následovaly po Revoluci důstojnosti. Povedlo se učinit velký pokrok, Ukrajina se nesmí vrátit zpět do minulosti,“ uvedla ve svém prohlášení skupina sdružující Německo, Francii, Itálii, Japonsko, Kanadu, Británii a Spojené státy.