Ukrajina: Janukovič jasně zvítězil v prvním kole, vyhráno ale nemá

Viktor Janukovič ve včerejším prvním kole ukrajinských prezidentských voleb porazil premiérku Julii Tymošenko více než 10% rozdílem, nicméně podle pozorovatelů zůstávají šance obou kandidátů pro druhé kolo vyrovnané.

Oficiální údaje z Ukrajiny hovoří o tom, že po sečtení čtyř pětin hlasů z prezidentských voleb podpořilo 36 % voličů Viktora Janukoviče a 25 % dalo přednost Julii Tymošenko. To je na první pohled velký rozdíl, ale podle expertů podpoří většina voličů, kteří nyní hlasovali pro jednoho z 16 dalších kandidátů, ve druhém kole právě Tymošenko; Janukovičovi prý už moc „rezerv“ nezbývá.

Třetí i čtvrtý muž z výsledkové listiny sice odmítl, že by veřejně zvedl ruku pro Janukoviče nebo Tymošenko, nicméně tým současné premiérky Tymošenko už naznačil, že se bude ucházet o přízeň „bronzového“ Sergeje Tyhipka. Tento bývalý šéf ukrajinské centrální banky (a politický poradce Tymošenko i Janukoviče) získal v prvním kole přibližně 12% podporu. Nynější prezident Viktor Juščenko Ukrajince nepřesvědčil: dostal jen okolo 5 % hlasů a obsadil páté místo.

Juščenko byl spolu s Tymošenko hlavní postavou tzv. oranžové revoluce v roce 2004, kdy musel po masivních pouličních protestech odstoupit nově zvolený prezident Janukovič. Několik měsíců po té co, na tento post v lednu 2005 dosedl Viktor Juščenko (druhé kolo voleb se opakovalo), se však oranžová revoluce rozpadla ve sporech dvou hlavních protagonistů: Juščenka a Tymošenko, kteří si dnes nemohou přijít na jméno.

Letošního volebního klání se zúčastnily asi dvě třetiny oprávněných voličů; podle údajů korespondenta BBC je například ve východoukrajinském Doněcku lákali k urnám na vodku a párek.

V zemi jsou tisíce mezinárodních pozorovatelů, kteří dohlížejí na řádný průběh voleb. Ani od nich ani od oficiální ukrajinské volební komise zatím nepřicházejí žádné znepokojivé signály – až na malé prohřešky typu nepovolené agitace během hlasování zatím k problémům nedochází.

Jinak to ovšem vidí tým premiérky Tymošenko, který čelí porážce v prvním kole prohlášeními o „nebývalých podvodech“. „Takové množství porušování zákona, které jsme tam zaznamenali za jediný den, jsme neviděli ještě při žádných volbách,“ prohlásila podle ČTK ukrajinská poslankyně Natalija Korolevská.

Velmi vypjatá atmosféra plná osobních útoků provázela souboj o prezidentský post na Ukrajině už od samého počátku kampaně. Premiérka Tymošenko mimo jiné pohrozila, že pokud bude mít podezření z podvodů, výsledek voleb neuzná a obrátí se na soud (EurActiv 12.1.2010).

Podle zahraničních pozorovatelů se dá očekávat, že první kolo proběhne poměrně v klidu (to se také vyplňuje), nicméně u rozhodujícího druhého může být vše úplně jinak. Zvlášť pokud dopadnou volby velmi těsným výsledkem, není nepravděpodobné, že Ukrajina zabředne do další politické krize.

Jak napsal server euobserver.com, ukrajinský soud, který by případný spor rozhodoval, má v současnosti dvojí vedení: jeden z jeho šéfů by pravděpodobně „kopal“ za zájmy Tymošenko, druhý by podpořil Juščenka. Tedy ideální podhoubí pro povolební pat, který by hodně znervóznil i Evropskou unii, jež přes Ukrajinu dováží 80 % ruského plynu.

A čeho by se Ukrajinci dočkali, pokud by svůj triumf z prvního kola obhájil Janukovič? Tento prorusky orientovaný kandidát z bohatou minulostí (v mládí trestán pro loupežné přepadení) se před volbami snažil, aby byl s Kremlem spojován, co nejméně. I tak je jasné, že by spíš posiloval vazby na východ, než na západ – vždy odmítal členství své země v NATO i EU. Obyčejné Ukrajince však bude mnohem více zajímat, jak si poradí s všudypřítomnou korupcí a ekonomickou krizí.