Ukrajina by ráda, aby byl bezvízový styk s EU zaveden co nejdříve

zdroj: FreeDigitalPhotos.net.

Podle ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče představuje bezvízový styk Ukrajiny s EU jednu z hlavních priorit země. EU se však obává nevole u svých občanů a spojuje tuto otázku s upevněním demokracie a také s reformami soudního systému.

Podle nedávného prohlášení prezidenta Viktora Janukovyče před ukrajinskými poslanci figuruje otázka bezvízového styku mezi Ukrajinou a evropskou sedmadvacítkou na nejvyšší příčce státních priorit. Její důležitost tak dosahuje podobné úrovně jako dohoda o volném obchodu. 

V komentáři, který Janukovyč u příležitosti oslav dvacetileté nezávislosti Ukrajiny napsal pro ukrajinský tisk, uvedl, že vláda udělá vše pro to, aby implementovala národní plán, který má bezvízový styk s EU zajistit. 

Tento plán byl přijat po skončení každoročního summitu s EU, který proběhl vloni v listopadu. EU zde vyslovila požadavky, které Ukrajina musí splnit, aby její občané mohli do zemí evropské sedmadvacítky jezdit, aniž by k tomu potřebovali víza.  

Žádný konkrétní termín, do kdy musí být tyto požadavky splněny, nebyl určen. Ze strany EU pouze jasně zaznělo, že pokud Ukrajina neupevní demokratické principy a razantně nezlepší přístup k lidským právům, nemůže dojít k žádnému posunu. 

Závod s Ruskem? 

Po zavedení bezvízového režimu s EU touží nejen Ukrajina, ale také Rusko. Podle pozorovatelů spolu tyto dva státy dokonce soupeří o to, kdo svého cíle dosáhne dříve. 

„Doufáme, že EU pochopí naše možnosti i meze, a pomůže občanům Ukrajiny využít jejich práv na svobodu pohybu,“ napsal Janukovyč. 

Mistrovství Evropy ve fotbale jako žolík? 

Prezident Janukovyč také zdůraznil, že v příštím roce bude Ukrajina s Polskem spolupořádat mistrovství Evropy ve fotbale. Fotbaloví fanoušci proto doufají, že během šampionátu budou bariéry pro volný pohyb alespoň dočasně odstraněny.  

Prezident uvedl, že tato akce bude neobyčejnou příležitostí  pro občany EU spatřit moderní Ukrajinu. Pro Ukrajince to bude zase šance přijít do kontaktu s fotbalovými fanoušky a také evropskými turisty.  

Visegrád se snaží pomoci 

Česká republika, Slovensko, Polsko a Maďarsko, tedy státy Visegrádu, se dlouhodobě zasazují o to, aby Ukrajinci mohli jejich hranice překračovat za zjednodušených pravidel. Není totiž žádným tajemstvím, že do zemí Visegrádské čtyřky (V4) právě z Ukrajiny proudí levná pracovní síla. 

Podle slovenského ministra zahraničí Mikuláše Dzurindy se již že státy V4 obrátily na předsedu Evropské komise Barrosa a požádaly jej, aby představil návrh, dle kterého by mohli občané Ukrajiny cestovat do států Visegrádu na základě zjednodušeného postupu. Také připomněl, že Slovensko zrušilo vízové poplatky pro občany Ukrajiny.