Tymošenko vyzvala EU, aby osvobodila Ukrajinu od „diktátora“ Janukovyče

zdroj: Evropská komise.

Bývalá ukrajinská premiérka Julije Tymošenko, která si v současnosti odpykává sedmiletý trest ve vězení za zneužití pravomocí ústavního činitele, se obrátila na EU a vyzvala ji, aby přestala tolerovat současného prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče. Uvedla to v rozhovoru pro polské vydání magazínu Newsweek.

Bývalá ministerská předsedkyně ukrajinské vlády a jeden ze symbolů tzv. oranžové revoluce Julije Tymošenko, která si v současné době odpykává trest odnětí svobody ve věznici v Charkově, vyzvala politické špičky EU, aby neváhaly a osvobodily její zemi od vlády prezidenta Viktora Janukovyče. Tymošenko současnou hlavu státu označila za „diktátora“. 

Evropská unie by podle bývalé premiérky neměla být k osudu Ukrajiny lhostejná a měla by přistoupit k jednání ještě před konáním parlamentních voleb, které proběhnou 28. října. 

„Musíme začít jednat nikoliv po volbách, ale ještě před nimi,“ uvedla Tymošenko v rozhovoru, který vyšel v polském vydání magazínu Newsweek. „Po volbách již bude pozdě,“ dodala. 

„Bez podpory EU máme minimální šanci na úspěch,“ řekla také. „Kromě toho bychom měli požádat i svět, aby tohoto diktátora nepodporoval a nadále předstíral, že věří, že reformuje zemi,“ dodala. 

Vězněná ukrajinská politička se novinářům svěřila i se svými obavami ze zmanipulování připravovaných parlamentních voleb. „Soudy, volební komise, hlavní média jsou pod kontrolou režimu. Policie a vládní úřady ponižují lid,“ uvedla. 

„Jednoho dne se uzdravím. Prozatím přemýšlím o způsobech, jak osvobodit Ukrajinu od diktátorství,“ doplnila.

 ymošenko byla uvězněna vloni na podzim a odsouzena k sedmiletému pobytu za mřížemi za uzavření nevýhodné smlouvy o dodávkách ruského plynu pro Ukrajinu (EurActiv 31.10.2011).  Západ včetně vysoce postavených politiků proti jejímu uvěznění protestoval. Podle něj se jednalo o zpolitizovaný proces. 

Právní zástupci bývalé ukrajinské premiérky se v nedávné době obrátili na Evropský soud pro lidská práva kvůli podmínkám, za jakých byla Tymošenko držena ve vazbě před vynesením rozsudku. Poukázali také na to, že expremiérka byla v roce 2011 zadržena kvůli tomu, aby se nemohla zúčastnit parlamentních voleb (EurActiv 29.8.2012).