Turecko už není ve Středomoří spolehlivým partnerem, prohlásil Macron

© EPA

Turecko už není ve východním Středomoří partnerem, s nímž by se dal vést plodný dialog. Před začátkem summitu zemí jižní části Evropské unie (MED7) v Ajacciu na Korsice to dnes řekl francouzský prezident Emmanuel Macron. EU podle něj musí vůči Turecku vystupovat jednotněji a jasněji.

„My Evropané musíme vystupovat jasně a tvrdě vůči vládě prezidenta (Recepa Tyyipa) Erdogana, která se nyní chová nepřijatelně,“ uvedl Macron. Podle něj už Ankara není v oblasti východního Středomoří pro EU partnerem. „Evropa musí mít jednotnější a jasnější hlas,“ dodal s tím, že je Francie připravena znovu zahájit s Tureckem „plodný dialog“.

Boj o Středomoří: EU i NATO řeší „turecké dilema“

Evropští ministři zahraničí řeší komplikovanou otázku, jak zareagovat na aktivity Turecka ve východním Středomoří a jeho spory s Řeckem. Země prezidenta Erdogana představuje čím dál větší přítěž také pro Severoatlantickou alianci.

Země středomořského křídla EU, mezi které kromě Francie patří i Portugalsko, Španělsko, Itálie, Malta, Řecko a Kypr, se schází v korsickém Ajacciu v době, kdy ve východní části Středozemního moře panuje napětí mezi Řeckem a Tureckem. Vyvolal ho spor o průzkum těžby ropy a zemního plynu, který Ankara zahájila v oblasti mezi Krétou a Kyprem. Řecko považuje postup Turecka za narušení své suverenity. Turecké průzkumné vrty ve východním Středomoří se nelíbí ani Kypru.

Právě suverenitu členských zemí EU a dodržování mezinárodního práva označil dnes Macron za nepřekročitelnou hranici. „Francouzská pozice byla v uplynulých měsících důsledná, situaci jsme neeskalovali,“ zdůraznil Macron. Francie na konci srpna vyslala do oblasti východní Středomoří tři stíhačky Rafale a jednu fregatu s vrtulníkem, které se účastnily společného vojenského cvičení s Řeckem, Itálií a Kyprem.

EU nevylučuje rozšíření sankčního seznamu proti Turecku kvůli vrtům ve Středomoří

Evropská unie nevylučuje potrestání Turecka sankcemi za jeho průzkum těžby ve východním Středomoří. Dnes to po konci dvoudenního neformálního jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie prohlásil šéf české diplomacie Tomáš Petříček.

V Ajacciu se dnes s Macronem setkají zástupci šesti zbývajících členských zemí skupiny MED7. Jeden z nich, řecký premiér Kyriakos Mitsotakis, dnes v rozhovoru s listem Le Monde řekl, že unijním premiérům a prezidentům na zářijovém mimořádném summitu nezbude nic jiného, než uvalit na Turecko „významné sankce“, pokud nepřijde „k rozumu“.

Macron a Mitsotakis by dnes mohli na summitu jednat také o situaci v řeckém uprchlickém táboře Moria na Lesbu, který ve středu zničil rozsáhlý požár. Francouzský prezident dnes řekl, že chce spolu s Německem přesvědčit další evropské země, aby přijaly migranty z tábora, kteří se ocitli bez přístřeší. Přesídlovací program se má týkat především nezletilých. „Musíme být s Řeckem solidární,“ zdůraznil Macron.

Uprchlický tábor na Lesbu zničil požár, EU zaplatí převoz nezletilých migrantů na pevninu

Přeplněný uprchlický tábor Moria na řeckém ostrově Lesbos v noci na dnešek zničil požár. Úřady nehlásí žádné oběti na životech. Řecká vláda po dnešní mimořádné schůzi vyhlásila na ostrově mimořádný stav.