Turecko tvrdí, že vyzvalo Řecko k novému jednání o průzkumech ve Středomoří

© Shutterstock

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes uvedl, že jeho země vyzvala Řecko k obnově rozhovorů o geologických průzkumech ve východním Středomoří. Řecká diplomacie popřela, že by od Turecka takovou nabídku obdržela, píše agentura Reuters.

Řecko je ale podle Athén ochotné jednat v případě, že nebude porušováno mezinárodní právo. Rozepře mezi oběma zeměmi vzrostly poté, co v srpnu loňského roku Turecko vyslalo do oblasti východního Středomoří, které si nárokuje řecká strana, průzkumnou loď s cílem zmapovat tamní zásoby ropy a plynu.

Evropská rada dala souhlas k rozšíření sankcí za turecký těžební průzkum

EU rozšíří sankční seznam osob spojených s kontroverzním tureckým průzkumem těžby ve východním Středomoří. Na kroku, před kterým Ankara evropský blok varovala, se dnes po dlouhých výměnách názorů shodli prezidenti a premiéři členských zemí.

„Vyzýváme Řecko k uspořádání prvního setkání v lednu,“ uvedl turecký ministr zahraničí. Podle ministra Turecko splnilo jednu z podmínek k jednání a stáhlo do tureckých vod své průzkumné plavidlo Oruç Reis. Podle šéfa turecké diplomacie nemá tak řecká strana žádnou záminku k odmítnutí rozhovorů.

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis uvedl, že obnovení rozhovorů by bylo pozitivním krokem vpřed. „Snažíme se, aby naše vztahy s Tureckem byly plodné a produktivní,“ uvedl předseda vlády, podle kterého se strany ještě musí dohodnout na podmínkách a datu jednání.

Poslední oficiální rozhovory o sporech o námořní hranici ve Středomoří uspořádaly obě země v roce 2016. V září loňského roku Turecko vyzvalo k jejich obnovení, což se však nakonec nestalo.

O urovnání vztahů mezi Tureckem a členskými zeměmi Evropské unie jednal v neděli turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. V rozhovoru Erdogan uvedl, že se Turecku nepodařilo „obrátit stránku“ ve vztazích s EU, a to kvůli „výstřelkům“ a „umělým problémům“, které vytvořily některé členské státy. Evropská komise pohled tureckého prezidenta nesdílí, reagoval její mluvčí.

Ve čtvrtek 21. ledna má turecký ministr zahraničí přicestovat do Bruselu na jednání se zástupci Unie. Na svém prosincovém summitu EU schválila rozšíření sankcí na další turecké osoby a firmy, jež jsou zapojeny do sporného průzkumu ve Středomoří. Rozšířený seznam Evropská komise stále připravuje, souhlas s ním musí udělit všechny členské země.

Řecko tvrdí, že turecký geologický průzkum ve východním Středomoří probíhá na řeckém pevninském šelfu, čímž podle Athén Ankara porušuje mezinárodní právo. Tuto argumentaci ale Turecko odmítá a uvádí, že jeho lodě mají v těchto vodách právo na průzkum. Už několik let se tyto dvě členské země NATO přou také o právo na těžbu v oblasti kolem Kypru, který je čtyři desítky let rozdělen na řeckou a tureckou část. Severokyperskou tureckou republiku ale uznává jen Ankara, řecká část je členem Evropské unie.

Unie zavádí předběžná cla na tureckou ocel a železné výrobky

Evropská unie zavádí od pátku předběžná cla na produkty z Turecka vyrobené ze železa a oceli válcované za tepla. Brusel tím reaguje na vyšetřování stížností, že turečtí vývozci prodávají tyto výrobky za nepřiměřeně nízké ceny.