Turecko obvinilo generály z pokusu o puč

Turecká policie zadržela několik desítek vysoce postavených armádních důstojníků a spojuje je s pokusem o protivládní vojenský puč z roku 2003. Informovala o tom včera (23. února) turecká média.

Policejní razie proti ozbrojeným silám proběhla v celkem osmi tureckých městech, včetně Ankary a Istanbulu, a zařadila se tak mezi největší v dějinách novodobého Turecka. Policie si může gratulovat, podařilo se jí zadržet „velké ryby“ – bývalého velitele vojenského letectva Ibrahima Firtinu, bývalého velitele vojenského námořnictva Özdena Örneka a bývalého zástupce náčelníka generálního štábu armády Ergina Sayguna.

Podle vyjádření tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, který se v současné době účastní oficiální návštěvy Španělska, bylo zatčeno na 40 důstojníků. Některá média, například zpravodajský kanál CNN-Turk, uvedl, že zadržených bylo ještě o devět více.

Důvodem pro jejich zatčení bylo podle turecké vlády podezření z pokusu o vojenský puč, který se měl odehrát v roce 2003. Všichni zadržení však tato obvinění odmítají a hájí se tím, že se jednalo pouze o cvičení v rámci vojenského semináře.

Destabilizace země?

Podle informací, které zveřejnily turecké televize, byl policejní zásah proveden na základě dokumentů, podle kterých měli podezřelí v roce 2003 připravovat výbuch dvou istanbulských mešit a následně vyprovokovat sousední Řecko k sestřelení tureckého vojenského letadla. Cíl operace „Sledgehammer“ byl jasný – vyvolat chaos v zemi a ozbrojeným konfliktem s Aténami destabilizovat tureckou vládu. Provedení vojenského puče by pak nic nestálo v cestě.

„Nevím, jaký bude výsledek, ale poté, co bezpečnostní složky splnily svůj úkol, bude záležet na soudech, jak vše posoudí,“ uvedl premiér Erdogan na tiskové konferenci.

Podobné policejní zásahy proti představitelům armády by v minulosti nebyly možné. Od šedesátých do osmdesátých let byly vojenské puče běžnou součástí politické kultury země a podepsaly se i na její nestabilitě.

V současné době však probíhají demokratické reformy, které mají Turecko nasměrovat ke členství v Evropské unii. Podle mnoha analytiků by postupná demokratizace země měla úspěšnost podobných převratů snižovat.

Politická destabilizace země, ve kterou by razie v armádě mohla vyústit, by podle listu The Financial Times „podkopala konstruktivní roli, kterou Turecko hraje ve světě.“