Turecko hrozí, že vyžene desetitisíce Arménů

Turecký premiér Erdogan pohrozil, že nechá vyhnat až 100.000 Arménů, kteří v Turecku pobývají bez povolení. Reagoval tak na nedávné rezoluce amerického kongresu a švédského parlamentu, které shodně označily zmasakrování arménského obyvatelstva osmanskými jednotkami během první světové války za „genocidu“.

„V naší zemi nyní žije 170.000 Arménů. Jen 70.000 z nich jsou turečtí občané a pobyt dalších 100.000 jsme tolerovali,“ sdělil během úterního (16. března) rozhovoru pro turecké vysílání BBC turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, který vzápětí dodal, že „pokud bude třeba, mohu těm zbývajícím říci, aby se vrátili domů. Nejsou občany mé země a já si je tu nemusím nechávat.“

Podle arménské agentury, která se zabývá migrací, je však oficiální turecká statistika na hony vzdálená údajům, které v rozhovoru použil premiér. Informovala o tom webová stránka Panorama.  

„Čísla, která pocházejí z posledních let, se odlišují od údajů, které zmínil Erdogan,“ uvedl šéf Armenian agency Gagik Yeganyan. Podle něj jsou údaje ve skutečnosti mnohem nižší.

Většina Arménů, kteří pobývají v Turecku, žije a pracuje v Istanbulu. Přišla sem poté, co v roce 1988 jejich domovy zasáhlo silné zemětřesení. Drtivou část svých výdělků (ve většině případů vydělaných nelegálním způsobem) posílají zpět do své země.

Erdogan viní arménskou diasporu

Za výroky, které na adresu arménské menšiny žijící v Turecku pronesl předseda turecké vlády Erdogan, podle všeho stojí rezoluce, které nedávno schválil americký kongres a švédský parlament (EurActiv 15.3.2010). O jejich přijetí se podle premiéra přičinila i početná arménská diaspora, která v zahraničí i v Arménii lobuje.

„Arménie nyní stojí před důležitým rozhodnutím, které musí učinit,“ prohlásil Erdogan a dodal, že „jakákoliv země, která se o Arménii zajímá, jmenovitě pak USA, Francie a Rusko, by jí měla v první řadě pomoci, aby se osvobodila od vlivu této diaspory.“

Erdoganova vyjádření mohou výrazně zhoršit už tak velmi napjaté vztahy Ankary s Jerevanem. Ohrožena může navíc být i dohoda, kterou obě země podepsaly vloni na podzim a ve které se zavázaly k obnovení vzájemných diplomatických vztahů a otevření společných hranic (EurActiv 2.9.2010).

Podle stránky PanArmenian.net turecký ministr pro evropské záležitosti Egemen Bagis zdůraznil, že jeho země si přeje mít s Arménií dobré sousedské vztahy. „Podle odhadů je v této zemi 100 tisíc arménských nelegálních imigrantů, kteří tu pracují a starají se o své rodiny. Podle mě to ukazuje to, že mezi lidmi nepanuje žádná nenávist,“ uvedl Bagis.

(EurActiv ve spolupráci s Reuters).