Tunis považuje finanční nabídku EU za „směšnou“

Ministr tuniské vlády se včera (17. února) ve svém vyjádření opřel do Evropské unie. Její finanční nabídku ve výši 258 milionů eur označil za „směšnou“ a dodal, že Brusel není schopen řešit krizi, která cloumá zeměmi severní Afriky.

„Částka, kterou Evropská unie nabízí, je směšná a ukazuje, že (EU) vůbec nepochopila význam historických událostí, které se odehrávají v jižním Středomoří,“ ostře napadl nabídku pomoci Unie tuniský ministr průmyslu Mohamed Afif Chelbi na tiskové konferenci v Římě.

Finanční prostředky ve výši 258 milionů eur nabídla Evropská unie jako pomoc při transformaci země k demokracii ústy šéfky unijní diplomacie Catherine Ashton tento týden. Tento obnos má Tunisko postupně obdržet do roku 2013, pro okamžitou pomoc EU uvolní 17 milionů eur.

„Miliony nebo miliardy?“

„Když Ashton řekla 17 milionů, náš ministr si myslel, že jí nerozuměl, a proto se zeptal znovu: Milionů nebo miliard? Opakuji znovu, Evropská unie není schopná řešit situaci v tomto regionu,“ pokračoval ministr.

Člen tuniského kabinetu byl na návštěvě v italské metropoli, aby ujistil tamější podnikatele, že jejich investice jsou v Tunisku i po nedávných revolučních protestech v bezpečí.

Autoritářský tuniský prezident Zine al-Abidine Ben Ali, který zemi vládl 23 let, minulý měsíc podlehl nátlaku demonstrantů a uprchl do Saúdské Arábie. Po vzoru tzv. jasmínové revoluce v Tunisku a Egyptu nyní protestují proti vládním režimům lidé například také v Libyi, Jemenu, Íránu nebo Bahrajnu.

Ministr v Římě uvedl, že i přes nepokoje tuniská ekonomika funguje. Hodnota celkového vývozu z této země prý za leden dosáhla 800 milionů eur a od té doby v zásadě stagnuje.

Frattini přikyvuje

Tunis ale v těchto dnech musí naléhavě řešit s Itálií jiný problém. Z Tuniska prchají tisíce osob, které si chtějí najít lepší živobytí v Evropě. Nejbližší evropskou pevninou je pro ně sicilský ostrůvek Lampedusa, který ale již praská ve švech. Jen za poslední týden na něm přistály čluny dohromady přibližně s 5.000 uprchlíky (více viz EurActiv 14.2.2011EurActiv 15.2.2011).

Italský ministr zahraničí Franco Frattini se proto ke vzkazu tuniského ministra přidal a vyzval Unii, aby byla k Tunisku vstřícnější a poskytla mu větší pomoc.

Catherine Aston přitom v úterý (15. února) v deníku Financial Times sdělila, že se vynasnaží najít alespoň další 2,5 miliardy, kterými by EU podpořila reformní proces v Tunisku, Egyptě a v dalších zemích severní Afriky. Dále uvedla, že v současnosti vede diskuse s Evropskou investiční bankou, aby ještě v tomto roce mohla Tunisku uvolnit jednu miliardu eur.

(EurActiv ve spolupráci s Reuters.)