Trest pro Norsko za Nobelovu cenu pro disidenta

V reakci na rozhodnutí udělit Nobelovu cenu míru čínskému disidentovi Liou Siao-povi Peking zmrazil druhé kolo rozhovorů, ve kterých Norsko usiluje o podpis první evropské bilaterální dohody s Čínou.

Jednání přitom zahájilo Norsko s Čínou již v roce 2008. Po ocenění čínského aktivisty za lidská práva a básníka Liou Siao-poa, který si odpykává jedenáctiletý trest za „podvracení“ státu, je ale všechno jinak.

Čína v pondělí (11. října) zrušila ministerskou schůzku s norskou ministryní rybolovu Lisbeth Berg-Hansen, plánovanou na další den. Norská vláda opětovně zdůraznila, že nemá žádný vliv na rozhodování Nobelova výboru, čínské stanovisko ale zatím zůstává neměnné.

„Norský Nobelův výbor oceněním v Číně odsouzeného trestance prokázal, že nerespektuje justiční systém Číny,“ prohlásilo čínské ministerstvo zahraničí. Nobelův výbor tvoří pět bývalých norských státníků, zvolených norským parlamentem. Předsedají mu bývalí ministerští předsedové norských vlád.

Podle norského ministerstva obchodu je příliš brzy na hodnocení škod, které cena pro Lioua celému jednání přinesla. V tuto chvíli stále doufá, že se jednání znovu rozběhnou.

Chystanou čínsko-norskou obchodní dohodu hodnotí někteří analytici jako generálku pro případnou budoucí dohodu mezi Čínou a Evropskou unií.