Tající Arktida otevírá v geopolitice nové příležitosti i hrozbu konfliktů, tvrdí experti

zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Harley D. Nygren

Podle odborníků způsobí tání ledu v Arktidě významné změny v geopolitice, které již nyní předznamenává hon za ložisky ropy a plynu na dalekém Severu. Pokud se totiž potvrdí předpovědi vědců, prozatím nepřístupné arktické oblasti by se již v příštích desetiletích mohly otevřít lodní dopravě a dalším lidským činnostem. Podle expertů to s sebou přináší nové možnosti i hrozby.

Podle některých odhadů by ledová pokrývka Arktidy mohla v letních měsících zcela zmizet již okolo roku 2040 nebo dříve. Domorodé obyvatelstvo, výzkumné týmy i vojenské síly v oblasti totiž hlásí, že ledu ubývá rychleji, než se čekalo.

Už letos v létě se přitom očekává, že Arktida se dočká zvýšené lidské aktivity. Například ropný gigant Shell se chystá zahájit nový průzkum ložisek, v oblasti se podle očekávání objeví také více rybářských i dopravních lodí.

Experti však varují, že tento vývoj přináší nejen riziko ekologické katastrofy, ale také zvýšení kriminálních aktivit jako je nelegální rybolov nebo pašeráctví. Vzhledem k odhadovaným ložiskům nerostných surovin se také někteří obávají, že mezi důsledky globálního oteplování mohou patřit i konflikty mezi zaangažovanými státy, mezi které patří i tři ze členských zemí EU – Dánsko, Švédsko a Finsko.

Na mezinárodní scéně se prozatím objevují spíše náznaky spolupráce v řešení arktické otázky. Například ještě během dubna se mají v Kanadě poprvé sejít ministři obrany arktických států.

Arktické zájmy

Státy jako Norsko nebo Kanada na druhou stranu v posledních letech přezbrojují své armády a přesouvají vojska do nových nebo rozšířených základen na severu svých území.  

Také někteří představitelé Spojených států upozorňují, že jejich země nesmí zůstat v arktickém soupeření pozadu. „V mnoha různých smyslech jsou Spojené státy arktickým národem, ale nemají dosud žádnou arktickou strategii,“ řekl například viceadmirál Pobřežní stráže USA Brian Salerno.

Podle odborníků v současné době existuje již devět teritoriálních sporů mezi arktickými státy a zejména Rusko se snaží získat v regionu bohatém na přírodní zdroje výhodné postavení.

S Norskem se Rusko dlouhodobě pře o Špicberky, které jsou sice mezinárodně uznávány jako norské území, ale v rámci jejich populace dlouhodobě roste počet ruských emigrantů.

Letos Oslo oznámilo, že se chystá vytvořit speciální „arktický armádní prapor“ jako reakci na podobný krok z ruské strany.

Přes tyto obavy se někteří experti domnívají, že pokud bude lidstvo přistupovat k otevírající se Arktidě uvážlivě, prospěch z toho mohou mít všechny státy regionu.

„Myslím si, že Arktida nabízí spíše příležitost pro spolupráci než pro konfrontaci,“ domnívá se Christian le Miere z londýnského Mezinárodní institut pro strategická studia.