Svět slíbil Sýrii 4,4 miliardy dolarů. Peníze půjdou na humanitární pomoc

© Pixabay

Kvůli sedm let trvající válce v Sýrii potřebuje humanitární pomoc více než 13 milionů lidí. Mezinárodní donoři se na dvoudenní konferenci dohodli, že letos pošlou více než 4 miliardy dolarů. OSN a EU očekávaly vyšší částku.

Částku 4,4 miliardy dolarů (92 miliard korun) na humanitární pomoc lidem v Sýrii slíbili v letošním roce poskytnout mezinárodní dárci na konferenci v Bruselu. Na její závěr to včera oznámil evropský komisař pro humanitární pomoc a řízení krizí Christos Stylianidis.

Česko letos přispěje 222 miliony korun, tedy podobnou částkou jako loni, řekl ČTK a Českému rozhlasu náměstek ministra zahraničí Ivo Šrámek.

„Loni jsme tu slíbenou částku i o něco překročili. Což bych řekl, že je chvályhodné, protože řada slibů, které se na různých konferencích dávají, se ne vždy naplní,“ poznamenal Šrámek.

Peněz by mělo být více, alespoň to očekávaly OSN a EU. Někteří významní dárci ale ještě částky neoznámili.

Když včera v Bruselu své závazky potvrdili zástupci všech více než osmi desítek účastnických organizací, komisař Stylianidis doplnil, že na příští rok a dál bylo na humanitární pomoc přislíbeno navíc ještě 3,4 miliardy dolarů (přes 71 miliard korun).

Částka, kterou OSN a další mezinárodní organizace využijí na humanitární podporu více než 13 milionů Syřanů, je o něco nižší, než předpokládali organizátoři konference, tedy OSN a Evropská unie. V minulých dnech očekávaly přinejmenším dorovnání loni přislíbené částky 5,6 miliardy eur (přes 140 miliard Kč).

Lowcock ale připomněl, že někteří významní dárci, jako například Spojené státy, zatím konkrétní příspěvky na letošní rok oznámit nemohou. Důvodem jsou pokračující vnitrostátní debaty o rozpočtu.

Sedm let války

Šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová před novináři zdůrazňovala i další klíčový význam schůzky. Tím je podle ní fakt, že u jednoho stolu se sešli zástupci stran, které mají v syrském konfliktu zásadně odlišné zájmy a postoje.

„Uvědomme si, že před pouhým týdnem jsme byli na pokraji obrovské regionální, pokud ne globální konfrontace. Vojenské konfrontace, která plynula z nesmírně dramatického chemického útoku,“ upozornila Mogheriniová. Společně se zmocněncem OSN pro Sýrii Staffanem de Misturou upozornila na faktickou paralýzu hluboce rozdělené Rady bezpečnosti OSN.

Mogheriniová: Vojenská alternativa k řešení syrské krize neexistuje. Smysl mají mírové rozhovory pod garancí OSN.

Rusko, které včera na konferenci mezi mnoha ministry zahraničí zainteresovaných zemí zastupoval velvyslanec při EU Vladimir Čižov, v syrské krizi podporuje režim prezidenta Bašára Asada.

Čižov při příchodu na jednání před novináři litoval, že Damašek jako „zástupce syrského lidu“ nebyl na konferenci pozván. V úterý se jiné části rozsáhlého jednání účastnili zástupci syrské občanské společnosti a nevládních organizací.

Zástupci EU a OSN opakovaně žádají Rusko, ale také Irán a Turecko, aby splnily své sliby z kazašské Astany a aby v Sýrii pomohly svým vlivem na Asada prosadit trvalé příměří. Podle Mogheriniové a De Mistury neexistuje vojenská alternativa k politickému řešení syrské krize prostřednictvím „smysluplných“ rozhovorů pod garancí OSN v Ženevě. Ty se nyní ocitly prakticky ve slepé uličce.

Peněz pro Sýrii stále není dost.

V důsledku sedm let trvajícího syrského konfliktu potřebuje podle OSN humanitární pomoc 13,1 milionu lidí – ze země uprchlo 5,6 milionu a uvnitř Sýrie žije mimo své domovy dalších 6,6 milionu lidí. Domů, či do toho, co z jejich domovů zbylo, se v loňském roce vrátilo jen 840.000 osob.

Snahy o pomoc potřebným narážejí na nedostatečné financování. Potřeby humanitárních programů organizovaných OSN a jejími nevládními partnery byly letos naplněny ani ne z 23 procent. Z potřebných 3,5 miliardy dolarů bylo k dispozici méně než 800 milionů.