Summit EU – Ukrajina: Podpis Asociační dohody je možný v roce 2009

Zdroj: Francouzské předsednictví.

V Paříži se uskutečnil 9. září historicky druhý summit EU – Ukrajina. EU vyslala Ukrajině signál, že cesta ke členství není uzavřená. Nicméně žádný slib ohledně budoucího vstupu do EU Ukrajina nedostala.

Souvislosti

Ukrajina je pro EU významným strategickým partnerem i proto, že přes její území proudí do EU 80% ruských dodávek zemního plynu. Vzájemné vztahy zatím upravuje Dohoda o partnerství a spolupráci z března 1998. Ukrajina je jako jeden ze šestnácti dalších států zapojená do Evropské politiky sousedství, v jejímž rámci EU poskytuje podporu projektům na rozvoj demokracie a občanské společnosti.

Témata

V Paříži se uskutečnil prozatím druhý summit EU – Ukrajina v historii. Poslední se konal v roce 2004 v Haagu. Včerejší summit se odehrál ve stínu rusko-gruzínského konfliktu a s tím souvisejících napjatých vztahů EU a Ruska. EU se v duchu nedávného mimořádného summitu hlav členských států a vlád vyslovila pro zrušení víz pro ukrajinské občany cestující do EU. Nicméně nedala Ukrajině žádné konkrétní bezpečnostní záruky ani slib možného budoucího vstupu do Unie.

Zástupci EU však Ukrajině nabídli možnost podpisu Asociační dohody, která by mohla být uzavřena již v příštím roce. Stabilizační a asociační dohoda je prvním stupněm na cestě k EU. Unie ale podepsala Asociační dohody i se svými významnými obchodními partnery jako je Egypt a Chile  .

Vstup Ukrajiny do EU podporuje Polsko, ČR, pobaltské státy, Velká Británie a Švédsko. K odpůrcům patří Německo, Itálie a státy Beneluxu, které se obávají dalšího vyhrocení vztahů s Ruskem a poukazují na to, že Ukrajina ještě nepodnikla strukturální reformy nutné pro vstup.

Stanoviska

Ukrajina nedostala slib vstupu do EU. Ukrajinský prezident Viktor Juščenko však po summitu prohlásil: „Jsme přesvědčeni, že v roce 2009 podepíšeme velmi symbolický dokument stvrzující vztahy mezi Ukrajinou a EU.“ Juščenko poté dodal: „Toto je první krok na velké cestě, po níž kráčeli všechny státy, které se staly členy EU.“

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy, jehož země nyní EU předsedá, zdůraznil, že podpis Asociační dohody neuzavírá žádnou cestu a řekl: „Je to nyní maximum co můžeme udělat a věřím, že je to významný krok.“

Předseda Komise José Manuel Barroso prohlásil: „Potřebujeme si udržet chladnou hlavu v Evropě, a ne oživovat studenou válku.“

Další kroky

EU se dohodla na posílení vztahů s bývalými sovětskými republikami během mimořádného summitu na začátku září. V této souvislosti lze očekávat podpis Asociační dohody s Ukrajinou v roce 2009.