Summit ASEM: Japonsko následuje Jižní Koreu, má zájem o volný obchod s EU

Zdroj: Evropská komise.

Japonsko by rádo napodobilo Jižní Koreu a uzavřelo s EU v blízké době dohodu o volném obchodu. Unie se k japonskému zájmu staví nejednotně, má z její ekonomiky respekt.

V souvislosti se zítřejším podpisem dohody o volném obchodu mezi Evropskou unií a Jižní Koreou, vystoupilo Tokio s návrhem jednání o podobné dohodě také mezi EU a Japonskem. Státy sedmadvacítky se ale zatím nedokáží na možném začlenění japonské ekonomiky shodnout.

„Japonsko je připraveno zahájit diskusi, na evropské straně ale vidíme stále obtížné hledání konsenzu,“ řekl včera (4. října) novinářům na summitu EU-Asie mluvčí japonské vlády Satoru Satoh.

Dohodu o volném obchodu s Jižní Koreou připravila Evropská komise po několikaletém jednání teprve minulý měsíc. Dohodu blokovala do poslední chvíle Itálie, a to z obav o svůj domácí automobilový průmysl (EurActiv 17.9.2010). Jedná se o první bilaterální dohodu tohoto typu, kterou státy sedmadvacítky dosud s třetí stranou uzavřely. Její podpis byl naplánován na společný summit EU-Jižní Korea 6. října v Bruselu.

Podla Satoha je japonská ekonomika otevřená, EU brání vstupu na svůj trh celou řadou dovozních bariér – například 10% clem na automobily a 14% clem na LCD televizory.

Vzájemný obchod mezi Japonskem a státy EU dosáhl v roce 2008 117 miliard dolarů a řadil Japonsko mezi nejvýznamnější obchodní partnery Unie.

„Momentálně jsme na pátém místě,“ dodal mluvčí. „Mohlo by to být ještě lepší.“

Rozhovory o užší ekonomické spolupráci odstartovaly Brusel a Tokio už minulý rok. Zadrhávají se však kvůli obavám evropského automobilového průmyslu z japonské konkurence. Problém přestavují také rozdílné požadavky při schvalování léčiv a zdravotnického zařízení.

„Doufáme, že se podaří jednání naplno rozběhnout příští rok,“ potvrdil pro AFP zájem Tokia o dohodu náměstek ministra pro veřejné záležitosti Noriyuki Shikata.

Jižní Korea dosáhla úspěšně dohody s EU díky svému dlouhodobému odhodlání najít po finanční krizi na konci devadesátých let nové odbytiště pro své výrobky. „Nyní se Japonsko vydává stejnou cestou,“ míní Satoh. Korejská výroba je ale ve srovnání s japonskou pouze čtvrtinová nebo pětinová, „to tolik neděsí.“

Ekonomická témata budou podle očekávání dominovat celému summitu ASEM. Fórum ASEM representuje odhadem 60 % světové populace a globálního trhu.