Štrasburk a Kyjev schválily asociační dohodu s Ukrajinou

Štefan Füle a José Manuel Barroso; zdroj: Evropský parlament.

Europoslanci ve Štrasburku a ukrajinský parlament v Kyjevě dnes (16. září) souběžně odhlasovali asociační dohodu s Ukrajinou, která má položit základy pro těsnější spolupráci mezi Ukrajinou a EU. Hlasování proběhlo v poledne.

Asociační dohoda, kterou mezi na konci června podepsala EU s Ukrajinou, má zelenou. Dostala jí od europoslanců, kteří v tyto dny zasedají ve Štrasburku, a ve stejný moment také od ukrajinského parlamentu. Hlasování proběhlo krátce po poledni. 

Smlouva, pro kterou se vyslovilo 535 europoslanců (127 bylo proti a 35 se zdrželo hlasování) začne platit od 1. listopadu. Část věnovaná volnému obchodu byla odložena až na rok 2016. EU a Ukrajina na to přistoupily po dohodě s Ruskem. 

„Z přísně obchodního hlediska to může být pro Ukrajinu v krátkodobém horizontu výhodné, protože jednostranné obchodní preference EU vůči Ukrajině, které měly vypršet rovněž 1. listopadu tohoto roku, budou muset být rovněž prodlouženy do 31. prosince 2015,“ řekl k tomu český europoslanec a člen zahraničního výboru Evropského parlamentu Jaromír Štětina (TOP 09).  

„Z geopolitického a strategického hlediska se však jedná o další vítězství ruské politiky, která dělá všechno pro to, aby asociační dohoda mezi EU a Ukrajinou nevstoupila v platnost, nebo aby byl její vstup v platnost co nejkomplikovanější,“ dodal. 

Asociační dohoda stála na počátku současného konfliktu na Ukrajině. Tehdejší ukrajinské vedení v čele s prezidentem Viktorem Janukovyčem ji odmítlo, což vyvolalo masové demonstrace v zemi. Janukovyč odstoupil a vládu převzala prozápadně laděná opozice, který se dostala do středu s východem země, který se orientuje na Rusko. 

Dnes schválenou asociační dohodu musí ještě potvrdit členské státy EU. V současné době tak učinilo šest zemí. 

Autor: EurActiv.