Státy by měly přehodnotit svůj postoj ke globálnímu paktu o migraci, vyzývá Avramopulos

© European Union, 2018

V prosinci letošního roku dojde k podepsání globálního paktu OSN o migraci. Počet evropských zemí s odmítavým postojem však narůstá.

Kdo odmítá globální pakt OSN o migraci, ten si ho dostatečně neprostudoval, je přesvědčen evropský komisař pro vnitro a migraci Dimitris Avramopulos. Řekl to německému deníku Die Welt. Evropské státy, které jsou proti dohodě, vyzval k přehodnocení postoje. Patří k nim i Česko.

Avramopulos zdůraznil, že cílem paktu, který má mimo jiné zlepšit mezinárodní spolupráci, je omezit ilegální migraci, a naopak podporovat tu bezpečnou a řízenou. To podle něj žádná země nezvládne sama.

Negativního postoje evropských zemí jako je Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko nebo Rakousko Avramopulos lituje.

„Nerozumím odmítání migračního paktu OSN, protože dokument je právně nezávazný a nikomu nebude nic vnucovat. Žádám všechny dané státy EU naléhavě, aby svůj odmítavý postoj vůči migračnímu paktu OSN v dalších dnech ještě zvážily a přeci jen se vyslovily pro. Bylo by to velmi důležité,“ míní.

Pokud nebudou unijní země mluvit jedním hlasem, bude to podle Avramopulose zklamáním pro evropské partnery v Africe. Navíc se EU oslabuje, když je v migrační otázce rozdělena, je přesvědčen.

Počet zemí, které pakt nechtějí, narůstá

Ačkoliv Komise apeluje na členské státy, aby svůj přístup přehodnotily, počet zemí, které pakt odmítají, spíše narůstá. Vedle jmenovaných zemí svůj negativní postoj na konto paktu zaujímá i Bulharsko a Chorvatsko.

Počet členských zemí EU, které odmítají globální pakt o migraci, narůstá

Bulharsko se stalo šestou zemí EU po Maďarsku, Rakousku, Polsku, České republice a Chorvatsku, která oznámila, že na prosincovém ceremoniálu v Maroku nepodepíše dohodu o globální migraci.

„Bulharsko se nepřidá ke globálnímu paktu OSN o migraci, takový bude postoj bulharské vlády,“ citovala agentura Reuters místopředsedu nejsilnější vládní strany v Bulhasrsku, Cvetana Cvetanova.

I Slovensko, které bylo k přijetí paktu pozitivně nakloněno, nedávno svoji pozici změnilo. Slovenský parlament minulý týden schválil usnesení, ve kterém pakt OSN odmítl. V reakci na to, podal slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák demisi.

Globální pakt o bezpečné řízené a legální migraci byl v červenci schválen všemi 193 členskými státy OSN kromě Spojených států, které od dohody odstoupily.

Dohoda má zlepšit mezinárodní řešení uprchlické problematiky, jeho cílem je podpora bezpečné, řízené a legální migrace a snížení počtu případů pašování lidí a obchodování s lidmi.

Pakt se zabývá mimo jiné tím, proč lidé migrují, jak migranty chránit, jak je v nových zemích integrovat nebo jak umožnit jejich návrat domů.

Dokument by měl být přijat na prosincové schůzce v marockém městě Marrákeš.