Srbsko a Kosovo možná opět usednou ke společnému jednacímu stolu

Vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton se jménem evropské sedmadvacítky dohodla se srbským prezidentem Borisem Tadićem o společném předložení nové rezoluce – Valné shromáždění OSN o ní bude hlasovat již dnes (9. září) a pokud ji schválí, Srbsko znovu usedne k jednacímu stolu s Kosovem.

Text rezoluce, o kterém bude dnes v New Yorku hlasovat Valné shromáždění OSN, je výsledkem několikahodinového jednání mezi EU a Srbskem. „Návrh této rezoluce bude předložen 28 evropskými státy,“ uvádí se ve středečním stanovisku vysoké představitelky pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku EU Catherine Ashton. Za dokumentem tedy podle „evropské ministryně zahraničí“ stojí všech 27 členských států EU a Srbsko. 

Rozhovory mezi evropskou sedmadvacítkou zastupovanou baronkou Ashton a srbským prezidentem Borisem Tadićem přiměly Srbsko, aby stáhlo návrh původní rezoluce, ve kterém se stavělo proti (nezávaznému) rozsudku Mezinárodního soudního dvora.  

Verdikt, která soudci haagského dvora vynesli na konci července, totiž praví, že jednostranné vyhlášení nezávislosti bývalou srbskou provincií Kosovem na Srbsku je legitimní, jinými slovy: nejde proti mezinárodnímu právu (EurActiv 23.7.2010). 

Z obavy, že názor soudců spustí lavinu dalšího uznávání (kosovskou nezávislost dosud uznalo 69 států včetně USA nebo 22 členských zemí EU), Srbsko oznámilo, že se zasadí o to, aby se otázka kosovské nezávislosti dostala na agendu tradičního zasedání Valného shromáždění OSN, které v těchto dnech probíhá v New Yorku (EurActiv 1.9.2010). 

Určitý obrat srbského prezidenta Tadiće je komentátory (ale oficiálně i srbskou vládou) hodnocen jako důležitý kompromis, který by mohl stát na počátku obnovených rozhovorů mezi Bělehradem a Prištinou – a to i přesto, že se v něm s automatickým uznáním kosovské nezávislosti nepočítá.

„Dosáhli jsme úspěchu, který otevírá dialog nad budoucím uspořádáním, jež bude v souladu s Chartou OSN, ale v žádném případě nepočítá s uznáním kosovské nezávislosti,“ komentoval dohodu mezi svou zemí a EU srbský prezident. 

Jak ale pro server EUobserver.com poznamenal jeden bruselský diplomat: „Otázkou není, co verdikt ICJ znamená či neznamená nebo jaké budou jeho důsledky. Otázkou totiž je, zda chceme, aby nekonečné diskuse o tomto tématu stále pokračovaly, nebo zda se chceme zaměřit více do budoucnosti.“