Spory Pekingu a Washingtonu maří boj s epidemií, říká velvyslanec EU v Číně

© Shutterstock

Rostoucí napětí v čínsko-amerických vztazích je problematické a narušuje spolupráci světových zemí v boji s koronavirem. Uvedl to dnes velvyslanec Evropské unie v Číně Nicolas Chapuis, kterého citovala agentura Reuters.

„Jsme svědky strategického, hospodářského a politického napětí, které den za dnem roste. Podle našeho názoru toto napětí nepřispívá k duchu spolupráce, který je v současnosti potřeba,“ prohlásil Chapuis na dnešní tiskové konferenci.

První případy nákazy koronavirem se objevily na přelomu roku v čínském městě Wu-chan a Spojené státy obviňují Čínu, že rozsah epidemie v počátcích tajila, což přispělo k rozšíření nemoci covid-19 dál do světa. Podle názoru části expertů se virus přenesl na lidi ze zvířat na wuchanském tržišti.

Americký prezident Donald Trump ale opakovaně prohlásil, že koronavirus pochází z wuchanské virologické laboratoře. Pohrozil také Pekingu, že na Čínu uvalí další cla, protože podle něj nese odpovědnost za šíření epidemie a za dopady nákazy na americkou ekonomiku. Čínská vláda veškerá obvinění odmítá a říká, že se Trump snaží jen odvrátit pozornost od nedostatků americké vlády při řešení koronavirové krize.

EU musí snížit svou závislost na dovozu léků z Číny, shodují se Jourová, Petříček a Vondra

Evropská unie musí snížit svou závislost na dovozu léků z Číny, kterou odhalila pandemie koronaviru. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce se na tom shodli eurokomisařka Věra Jourová, ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a europoslanec Alexandr Vondra (ODS).

„Jsem přesvědčen, že hlas Evropské unie je dnes ještě důležitější než kdy dřív. Jsme duší mnohonárodních řešení, která je třeba podniknout ke zmírnění koronavirové krize a k zotavení ekonomiky,“ uvedl Chapuis.

Evropský diplomat v této souvislosti zmínil i investiční dohodu mezi EU a Čínou, o níž obě strany vedly od roku 2013 řadu kol jednání. Evropa již dříve uvedla, že chce smlouvu uzavřít nejpozději v letošním roce. Problematickými body jsou především zajištění rovného přístupu na trh a rovných podmínek.

„Pokud bude tato dohoda uzavřena včas, to znamená v příštích několika týdnech, stane se jedním z klíčových kroků k obnově globální ekonomiky,“ prohlásil Chapuis.

Vůdci Evropské unie a Číny by se měli sejít na zvláštním summitu plánovaném na září, píše agentura Reuters.

Chapuis také vyjádřil politování nad tím, jakým způsobem čínský vládní list China Daily upravil článek, který společně sepsalo 27 evropských velvyslanců u příležitosti 45. výročí evropsko-čínských diplomatických vztahů. Čínské noviny totiž před publikováním vyškrtly část věty, která zmiňuje, že se koronavirus vyskytl poprvé v Číně. Jedná se o pasáž „Ale šíření koronaviru v Číně, odkud se virus v minulých třech měsících dostal do zbytku světa“, ze které zbyly ve výsledném článku jen první tři slova. Plná verze textu byla nicméně zveřejněna na stránkách několika evropských ambasád v Číně včetně francouzské ambasády.

Podléhá unijní diplomacie tlaku Číny? Europoslanci chtějí Borrellovo vysvětlení

Diplomacie Evropské unie čelí podezření, že po tlaku Číny upravila zprávu o působení čínské propagandy. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell by celou záležitost měl vysvětlit Evropskému parlamentu, řekl dnes ČTK lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.