Slovinsko se překvapivě zapojilo do balkánské regionální spolupráce

Slovinsko se již od své nezávislosti na Jugoslávii hlásí spíše k alpskému regionu než k Balkánu. O to překvapivější je zapojení země do Procesu spolupráce v jihovýchodní Evropě (SEECP), která sdružuje země západního Balkánu.

Slovinsko se včera (23.6.2010)stalo dvanáctým členem regionálního fóra SEECP. Po Bulharsku, Řecku a Rumunsku je již čtvrtou členskou zemí EU, která se do balkánského projektu zapojuje.

Slovinský prezident Danilo Tuerk, jenž se zúčastnil summitu SEECP v Turecku, řekl, že se těšil na spolupráci v tak slibném a dynamickém regionu. Podle diplomatů, kteří přijeli na summit, je „více než povzbudivé“, že se země sousedící s Itálií a Rakouskem rozhodla zapojit do balkánské spolupráce.

„To znamená, že iniciativy jako SEECP či Rada pro regionální spolupráci fungují,“ řekl diplomat ze země, která je v Unii spíše nováčkem. Posilování spolupráce má však i svá negativa, myslí si diplomat. Je prý znamením, že sedmadvacítka v brzké době nemíní přijmout západobalkánské kandidáty na členství v EU, tedy s výjimkou Chorvatska.

Dvoudenního summitu v Istanbulu se zúčastnil i český komisař pro rozšíření Štefan Füle. Turecko zde předalo předsednickou štafetu SEECP Černé Hoře.

„Jsem si jistý, že dynamika, kterou do SEECP vneslo Turecko, přetrvá i za předsednictví Černohorců,“ prohlásil turecký prezident Abdullah Gül.

Gül řekl, že sní o Balkánu integrovaném v EU a v euroatlantických organizacích. Podle tureckého prezidenta by se měl Balkán stát regionem, který ctí lidská práva a přijímá demokratické hodnoty.

Turecko lobbovalo za Kosovo

Gül se nechal slyšet, že k vyřešení problému na Balkáně jsou nutná komplexní a dlouhotrvající řešení. Do reformních iniciativ a politik by se měly zapojovat všechny země regionu, včetně Kosova. „Navzdory našemu oficiálnímu postoji vůči Kosovu jsme pro to, aby se zapojovalo do regionální spolupráce,“ řekl turecký prezident.

Kosovo v únoru 2008 vyhlásilo jednostranně nezávislost na Srbsku a dosud se nestalo členem SEECP. Dvě členské země SEECP, Řecko a Rumunsko, totiž odmítají uznat státnost bývalé srbské provincie. Mluvčí Turecka prohlásil, že by závěrečné prohlášení SEECP mělo obsahovat závazek na zapojení Kosova do regionální spolupráce.

Gül v závěru svého vystoupení vyzval ke koordinovanému postupu zemí proti terorismu. „Věřím, že tato asymetrická hrozba sjednotí všechny země a povede k mezinárodní společenství ke vzájemné solidaritě. Turecko v minulých týdnech čelilo sérii útoků ze strany kurdských separatistů (PKK). Povstalci v jihovýchodní části země zabili přes padesát vojáků turecké armády.

(Článek vznikl s přispěním tureckého EurActivu).