Situace na Ukrajině urychlí vyjednávání pro ČR důležité obchodní smlouvy s USA

zdroj: Shutterstock.com; autor: ChameleonsEye

Zítra (26. března) se v Bruselu uskuteční summit EU-USA. Ve světle událostí na Ukrajině by měl Brusel s Washingtonem jednat o vzájemné smlouvě o volném obchodu (TTIP) a s tím spojené možnosti importu břidlicového plynu ze Spojených států do Evropy. Obchodní smlouva by měla Česku přinést 2,6% nárůst HDP a až dvacet tisíc nových pracovních míst.

Americký prezident Barack Obama zítra (26. března) podnikne svou vůbec první oficiální návštěvu evropských institucí v Bruselu. Ta naváže na mezinárodní jednání o jaderné bezpečnosti v nizozemském Haagu, která probíhají včera a dnes.

Hlavním tématem zítřejšího summitu EU-USA by měla být vyjednávání smlouvy o volném obchodu mezi Bruselem a Washingtonem.

Změna nálady

Jednání o takzvaném transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP; Transatlantic Trade and Investment Partnership), které by mělo vést ke vzniku největší zóny volného obchodu, začalo v létě loňského roku.

Podle původních odhadů měla příprava smlouvy trvat dva až tři roky. Rozhovory se však zpomalily kvůli takzvané „odposlouchací kauze“. Z vnitropolitických důvodů Američané zrušili také říjnové kolo jednání.  

Teď se však zdá, že rozhovory získaly druhý dech. Jak uvedl předseda Evropské komise José Manuel Barroso, rád by viděl smlouvu podepsanou ještě v době, kdy Komisi povede on. Nová evropská exekutiva by měla být jmenována v listopadu tohoto roku.

Změnu nálady během vyjednávání potvrdil i eurokomisař pro rozšíření a politiku sousedství Štefan Füle. Jak řekl v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce, v důsledku ukrajinské krize můžeme nyní vidět mezi Washingtonem a Bruselem daleko intenzivnější a hlubší spolupráci, než tomu bylo ještě před půlrokem, a dá se tedy očekávat i větší vůle se co nejrychleji dohodnout.

Americký břidlicový plyn

Kvůli Ukrajině by se na summitu měla stočit řeč i k energetické politice a otázce energetické bezpečnosti.

Před čtrnácti dny požádaly země Visegrádské čtyřky americký Kongres o zjednodušení dovozu zemního plynu ze Spojených států, aby tak snížily svou závislost na dodávkách z Ruska.

Podle současných amerických zákonů můžou Američané vyvážet plyn pouze do zemí, se kterými mají dohodu o volném obchodu. Jak dodal eurokomisař Füle, v těchto týdnech se však mluví o tom, že by se tato legislativa mohla změnit.

Nová pracovní místa pro ČR

Českou republiku však nezajímají jednání s USA pouze kvůli otázce energetiky. Spojené státy jsou pro Česko druhým největším mimoevropským exportním trhem.

Vytvoření transatlantické zóny volného obchodu by podle čísel německé nadace Bertelsmann Stiftung mělo zvýšit české HDP o 2,6 %.  Zvýšit by se měla také česká zaměstnanost. Odhady se pohybují mezi šesti a dvaceti dvěma tisíci nových pracovních míst.

Autor: Anna Kuznická