Šéfové institucí EU jednali s Erdoganem, do Turecka možná zamíří

© EPA

Budoucnost migrační dohody Evropské unie s Tureckem či napjatá situace ve východním Středomoří byly tématy dnešního jednání šéfů unijních institucí s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Předseda Evropské rady Charles Michel a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová ve společném prohlášení zdůraznili, že chtějí od Turecka vidět další důvěryhodné vstřícné kroky, které by vedly ke zlepšení vzájemných vztahů. Unijní lídři zvažují, že do Turecka brzy zamíří.

Vztahy mezi unií a Ankarou se v posledním čtvrtletí loňského roku zhoršily zvláště kvůli tureckému průzkumu těžby ve východním Středomoří, který Řecko a Kypr považují za zásah do své suverenity. Šéfové států a vlád EU se v prosinci shodli na rozšíření sankcí přijatých o rok dříve.

Ankara ovšem letos výrazně změnila svůj přístup, zásadně omezila přítomnost svých lodí ve sporné oblasti a obnovila rozhovory s Řeckem. Erdogan, jehož země je přes dlouhodobé vzdalování od unijních hodnot stále kandidátským státem, navíc začal mluvit o možném vstupu do EU. Unie proto zatím plány na další sankce odložila. Některé státy v čele s Francií, Řeckem a Kyprem však chtějí ujištění, že ze strany Turecka nepůjde pouze o krátkodobé pozitivní kroky s cílem vyhnout se sankcím. O dalším postupu budou vrcholní politici sedmadvacítky debatovat na summitu začínajícím příští čtvrtek. Po něm by mohli Michel a von der Leyenová zamířit k jednáním do Turecka.

„Unijní strana zdůraznila důležitost pokračovat v uvolňování a v dalším posilování důvěry, což by umožnilo pozitivnější agendu ve vztazích EU a Turecka,“ uvedli Michel a von der Leyenová po videokonferenci s Erdoganem.

Tématem jednání byla podle nich i situace syrských uprchlíků v Turecku. Pět let stará dohoda s unií zásadně omezuje počet možných žadatelů o azyl mířících do Evropy, Ankara ji však chce přehodnotit, neboť není spokojena s výší finančních kompenzací, které jí unie poskytuje.

Turecko chce modernizovat migrační i celní dohodu s EU

Turecko chce zrevidovat migrační dohodu, kterou uzavřelo v roce 2016 s EU. Uvedl to náměstek ministra zahraničí Faruk Kaymakci. V rozhovoru s AFP řekl, že počet utečenců ze Sýrie se zvýšil a příspěvky z Bruselu pokrývají jen část výdajů, které Turecko s uprchlíky má.