Šéf unijní diplomacie Borrell odmítl Trumpův plán pro Blízký východ

© European Union, 2020

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell odmítl mírový plán pro Blízký východ, který minulý týden představil prezident Spojených států Donald Trump. V prohlášení označil za nepřijatelný zejména americký návrh, aby Izrael v podstatě anektoval židovské osady na okupovaném palestinském území na Západním břehu Jordánu.

Podle Josepa Borrella je nezbytné, aby řešení izraelsko-palestinského konfliktu vzešlo z jednání, kterého se budou účastnit obě strany. Izrael označil Borrellovy výroky za politováníhodné.

„Aby byl nastolen spravedlivý a trvalý mír, je třeba rozhodnout o dosud nevyřešeném statusu prostřednictvím přímých jednání obou stran. To se týká zejména otázky hranic, statusu Jeruzaléma, bezpečnosti a uprchlíků,“ uvedl Borrell.

„Jsme zvláště znepokojeni vyjádřeními o možné anexi údolí Jordánu a dalších částí Západního břehu. V souladu s mezinárodním právem a příslušnými rezolucemi OSN EU neuznává svrchovanost Izraele nad územím okupovaným od roku 1967. Pokud budou uskutečněny kroky vedoucí k anexi, budou jistě zpochybněny,“ dodal.

V4+Izrael: Jaké vztahy má čtyřka s Izraelem a ohrozí je spor s Polskem?

Vztahy mezi Visegrádem a Izraelem utrpěly ránu. Nejprve byl v Polsku schválen kontroverzní zákon o holokaustu a po izraelských výrocích o polském antisemitismu byl zrušen letošní summit V4+Izrael. Přijde V4 o společnou zahraničně-politickou oblast zájmu? A jak se vztahy středoevropských zemí s Izraelem vymykají politice na úrovni EU?

Palestinci Trumpův plán odmítají

Donald Trump představil svůj dlouho slibovaný plán pro mír na Blízkém východě 28. ledna. Podle něj plán obsahuje základy pro „realistické dvoustátní řešení“, tedy vytvoření palestinského státu po boku Izraele. Plán sice počítá s vytvořením nezávislého palestinského státu, zároveň však označuje Jeruzalém za nedělitelné hlavní město Izraele. Židovský stát by podle Trumpova plánu rovněž anektoval „valnou většinu“ izraelských osad na Západním břehu Jordánu, které většina zemí považuje podle mezinárodního práva za nelegální.

„To, že vysoký představitel EU Josep Borrell hrozí Izraeli krátce po svém nástupu do funkce a jen několik hodin po svých schůzkách v Íránu, je politováníhodné a přinejmenším podivné,“ sdělil mluvčí izraelského ministerstva zahraniční Lior Haiat. „Taková politika a jednání je nejlepší cestou k tomu, jak minimalizovat roli EU v jakémkoli procesu,“ dodal. Borrell v pondělí v Teheránu jednal o možnostech, jak zmírnit napětí kolem íránského jaderného programu.

Palestinci mírový návrh USA návrh okamžitě odmítli a označili za spiknutí. Za nepřijatelný jej označilo i Turecko. Zástupci Británie a Francie naopak uvedli, že Palestinci by měli plán zvážit, zároveň však zdůraznili, že podporují řešení založené na dodržení zásad mezinárodního práva. K plánu už se jednou vyjádřil i sám Borrell, který v první reakci uvedl, že plán je příležitostí k dosažení vyjednaného a životaschopného řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Nyní zaujal mnohem tvrdší postoj, konstatovala agentura Reuters.