Šéf NATO volá po ukončení řecko-tureckých sporů

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen vyzval Řecko a Turecko, aby zlepšily své vzájemné vztahy. Jejich přetrvávající spory totiž ohrožují mise NATO a EU v Afganistánu a Somálsku.

Souvislosti:

Ačkoliv jsou obě země, Řecko i Turecko, členy NATO, Atény si dlouhodobě stěžují na narušování svého vzdušného vojenského prostoru tureckou armádou. Stížnosti se na turecké vojenské síly snesly i v červnu 2009, a to v souvislosti s nízkým přeletem tureckých letadel přes řecké území, které Atény označily za ohrožení letových cest.

Vztahy mezi Řeckem a Tureckem jsou zároveň dlouhodobě napjaté kvůli kyperské otázce. Kypr byl rozdělen v roce 1974 poté, co turecká armáda obsadila severní část ostrova. Reagovala tak na puč, který se inspiroval ve vojenské juntě v Aténách usilující o připojení Kypru k Řecku. Rozhovory o opětovném sjednocení ostrova již probíhají. Ankara je však obviňována z jejich ovlivňování – zejména z vyvíjení nátlaku na severokyperského vyjednavače Mehmeta Ali Talata.

V nedávné době EU přilila olej do ohně, když označila nelegální migraci z Turecka do Řecka za "ohrožování řecké demokracie" (EurActiv 3.7.2009).

Témata:

Po nedávní schůzce s představiteli turecké vlády se generální tajemník Rasmussen chystá na jednání s řeckým premiérem Karamanlisem. Ještě před setkáním novopečený generální tajemník NATO prozradil, že bude apelovat na obě země, aby zlepšily své vzájemné vztahy. Bilaterální spory Řecka s Tureckem totiž brání Alianci operovat v Afganistánu a Somálsku, čímž se spojenecké jednotky dostávají do ohrožení.

Řecko-turecké vztahy, které jsou poznamenané dlouhotrvajícím sporem o kyperskou otázku, se ještě více prohloubily poté, co si Řecko stěžovalo na přelety tureckých armádních letounů nad řeckým územím. Podle Atén se jedná o porušování mezinárodních úmluv. "Doufám, že v průběhu mého funkčního období budeme svědky zlepšení vztahů mezi těmito velmi důležitými spojenci: Tureckem a Řeckem. I když se jedná o bilaterální záležitosti, dopady těchto sporů jsou mnohem větší. Vztahy NATO a EU jsou toho příkladem," uvedl Rasmussen před tím, než opustil Brusel.

V blogu na webových stránkách Aliance generální tajemník připouští, že řecko-turecké konflikty jsou bilaterální povahy, ale dodává, že tomu tak není, pakliže ohrožují operace NATO. Podle Rasmussena je v současné době z tohoto důvodou vyloučeno, aby se podařilo uzavřít dohodu o posílení mise EU v Afganistánu.

Na své návštěvě Turecka se Rasmussen setkal s premiérem Erdoganem, který generálního tajemníka vyzval, aby se více angažoval ve zlepšení dialogu s muslimským světem. Zároveň připomněl Rasmussenovu kritiku zveřejnění dánských karikatur znázorňujících Proroka Mohameda.

Podle spekulací řeckých tiskových agentur bude dalším tématem na Rasmussenově schůzce s řeckým ministerským předsedou spor o jméno bývalé jugoslávské republiky Makedonie. Kvůli sporu byly pozastaveny i přístupové rozhovory této země do NATO.

Řecký premiér naznačil, že využije příležitosti setkání s vrcholným představitelem Aliance k tomu, aby vyzval NATO ke zlepšení vztahů s Ruskem.