Salvini odepřel další lodi s migranty vstup do italských vod. Zakázány byly i pátrací lety

[© Shutterstock/GERARD BOTTINO]

Itálie pokračuje v přísné protiimigrační politice. Další záchranná loď nedostala povolení zakotvit v italských přístavech pro vylodění Afričanů. Omezení dnes padla i proti letům pátrajících po migrantech.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini dnes podepsal dekret, jímž zakázal vstup do italských teritoriálních vod lodi Eleonore se stovkou migrantů z Afriky. Posádka plavidla, které provozuje německá nevládní organizace Lifeline, je nalodila v pondělí u libyjských břehů z potápějícího se člunu. Informovala o tom dnes agentura ANSA.

Agentura ANSA dnes rovněž uvedla, že dekret poslal Salvini už také ministrům obrany a dopravy. Ti ale patří ke druhé ze stran dosluhující vládní koalice a po jejím rozpadu začátkem srpna podobný dekret týkající se lodi Open Arms podepsat odmítli. Italská vláda zatím nepadla, ač premiér Giuseppe Conte podal minulý týden demisi. Prezident Sergio Mattarella ho pověřil dočasným vedením vlády, než se rozhodne, zda vyhlásí předčasné volby, když se nepodaří vytvořit novou vládní koalici.

Humanitární lodě dál zachraňují migranty na moři. Nemají ale kde zakotvit

Stovky migrantů zachráněných humanitárními organizacemi na moři se nemají kde vylodit. Italské a maltské úřady totiž dál blokují své přístavy, dokud se členské státy EU nedohodnou na přerozdělování. Povolení k vylodění poskytují jen akutním případům. 

Omezení i pro lety pátrající po migrantech

Nevládní organizace dnes zároveň přišly o povolení podnikat pátrací lety z ostrova Lampedusa.

Podle agentury AP dnes odebral úřad pro civilní letectví povolení dvěma nevládním organizacím provozovat lety z italského ostrova Lampedusa. Úřad své rozhodnutí odůvodnil tím, že letouny používané organizacemi Sea-Watch a Pilotes Volontaires k pátrání po ztroskotaných migrantech jsou určeny pouze k rekreaci, nikoliv k profesionálnímu používání.

Malta zakázala pátrací lety nevládních organizací již před měsícem. Sea-Watch označila krok úřadu za politicky motivovaný, neboť obě organizace prý plnily veškeré italské letecké normy.

Dlouhodobý italský boj proti migrantům

Salvini, který stojí v čele nacionalistické strany Liga, prosadil od nástupu do úřadu ministra loni na jaře přísnou protiimigrační politiku. V jejím rámci uzavírá přístavy lodím nevládních organizací s migranty, protože podle něj napomáhají pašerákům v nelegální migraci. Za porušení zákazu hrozí vysoké pokuty i vězení.

Kvůli Salviniho dekretům se řešily případy řady lodí nevládních organizací, které musely s africkými migranty čekat mnoho dnů i týdnů, až se země EU dohodnou na rozdělení běženců. Až poté jim Itálie či Malta, dvě země nejblíže africkým břehům, svůj přístav otevírají. Mezitím povolují vylodění jen lidem se zdravotními potížemi, někdy též těhotným ženám.

Itálie své přístavy lodím s migranty neotevře, pomoc ale nabízí Španělsko

Záchranné lodě Open Arms a Ocean Viking, které mají na svých palubách stovky zachráněných migrantů, se stále nacházejí ve Středozemním moři u Itálie. Open Arms nyní čeká na povolení k zakotvení na italském ostrově Lampedusa, Itálie jej ale odmítá vydat.

Minulý týden takto mohly zakotvit až po dlouhých jednáních některých unijních zemí a díky mediální pozornosti dvě lodě nevládních organizací.

Loď Ocean Viking, provozovaná organizacemi Lékaři bez hranic (MSF) a SOS Méditerranée, vylodila 356 migrantů na Maltě a loď španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms předala osm desítek běženců úřadům na italském ostrově Lampedusa. Loď směla do italských vod díky rozhodnutí italského soudu, který předběžným opatřením zrušil Salviniho dekret.

Velkou mediální pozornost získala koncem června německá kapitánka lodi Sea-Watch 3 Carola Racketeová, která navzdory zákazu vplula do italských vod se 40 africkými migranty na palubě a která je proto nyní v Itálii vyšetřována.

Salvini požaduje zatčení migrantů, kteří bez povolení vpluli do italských vod

Loď Sea-Watch 3 se 42 migranty na palubě, jejíž německá kapitánka ve středu bez povolení vplula do italských vod, zůstává na moři nedaleko ostrova Lampedusa. Italský ministr vnitra požaduje zabavení lodi a zatčení posádky. Pomoci jim mohou členské státy EU.