Saakašvili: Jednou bude i Rusko směřovat k EU

Michail Saakašvili, zdroj: Evropská komise.

Gruzie bude i nadále usilovat o členství v Evropské unii, prohlásil v exkluzivním rozhovoru pro polský EurActiv gruzínský prezident Michail Saakašvili. Těsnější vztahy jeho země s EU mohou předznamenat, že i vztahy EU-Rusko se v budoucnu více prohloubí, dodal.

Gruzínský prezident Michail Saakašvili je přesvědčen o tom, že pevnější vazby Gruzie na Evropskou unii posílí její postavení ve vyjednávání s mocným sousedem Ruskem. „Čím více bude Gruzie spjatá s unijními institucemi, tím více bude muset Rusko zvažovat přehodnocení své politiky vůči mé zemi,“ prohlásil v rozhovoru pro polský EurActiv gruzínský prezident.

Podle něj jde Moskvě v podstatě o to samé. „V konečném důsledku Rusko chce také patřit do Evropy, i když jiným způsobem a na odlišném institucionálním základě.“ „Jednoho dne bude i Rusko směřovat k EU,“ předpověděl.

Těsnější spolupráce mezi EU a Ruskem podle Saakašviliho užší kontakty mezi EU a Gruzií v žádném případě nevylučuje. „Jestliže se Gruzie vydá cestou integrace, pro Rusko to pak bude mnohem snazší,“ řekl a zároveň zdůraznil, že jeho úvahy se týkají vzdálené budoucnosti. „I tak to ale znamená, že Gruzie by nikdy neměla z této cesty sejít,“ dodal.

„Závislost Gruzie na Rusku je už menší“

Gruzínský prezident si ale zároveň neodpustil ostrou kritiku ruského premiéra Vladimíra Putina, který nedávno přišel s návrhem na vytvoření „Euroasijské unie“ (EurActiv 4.10.2011).

„Putin otevřeně říká, že chce znovu vytvořit Sovětský svaz,“ uvedl Saakašvili, kterého znepokojuje, že Putin do svých plánů zahrnuje i Jižní Osetii, tedy území, které se nachází na Kavkazu, a i když je de iure součástí Gruzie, de facto se jedná o nezávislý stát. V létě roku 2008 zde došlo mezi Gruzií a Ruskem k válečnému konfliktu (např. EurActiv 12.8.2011).

„Obávám se, že situace se může ještě více zhoršit. Na jednu stranu se sice připravujeme na ten nejhorší možný scénář, ale na stranu druhou doufáme, že k tomu nedojde a vztahy s Ruskem se zlepší,“ řekl Saakašvili.

Podle jeho názoru se díky ruskému tlaku podařilo v některých ohledech posílit gruzínskou nezávislost. „Toho, čeho Rusko dosáhlo skrz embarga, vydírání a další tlak je to, že Gruzie je z bývalých zemí Sovětského svazu na Rusku nejméně (energeticky) závislá,“ uvedl.

„Produkujeme vlastní elektřinu a dokonce ji vyvážíme i do Ruska… Dovážíme také ropu a zemní plyn z Ázerbájdžánu, a pokud budeme těchto surovin potřebovat více, můžeme se obrátit na Turkmenistán,“ dodal.

Na druhou stranu tu ale pořád jsou uprchlíci z válečného konfliktu a ruská přítomnost v Jižní Osetii, zdůraznil.

Celý rozhovor v angličtině si můžete přečíst zde.