S blížícím se summitem EU-Ukrajina roste napětí

zdroj: Rada EU.

Několik dní před plánovaným summitem EU-Ukrajina, který se uskuteční 19. prosince, se tlak na ukrajinské lídry stupňuje. Brusel požaduje, aby propustili politické vězně, a Rusko se zase snaží získat kontrolu nad ukrajinskými plynovody, sdělili nejmenovaní diplomaté EurActivu.

Štefan Füle, eurokomisař pro rozšíření a politiku sousedství, se v pondělí 12. prosince v Kyjevě setkal s ukrajinským prezidentem Viktorem Janukovyčem a Konstantinem Jelisejevem, ukrajinským velvyslancem při EU.

Obvykle podobné schůzky netrvají ani hodinu, tentokrát ale zabrala víc než tři hodiny. S obsahem diskuse je přitom obeznámeno jen velmi málo lidí. Jedním z nich je předseda Evropské rady Herman Van Rompuy, který by se měl summitu v Kyjevě také zúčastnit.

Ještě nedávno nebylo zcela jisté, jestli se summit EU-Ukrajina nakonec vůbec uskuteční (EurActiv 1.12.2011). Důvodem byla kritika EU uvěznení bývalé ukrajinské premiérky Julie Tymošenko (EurActiv 31.10.2011).

Jelisejev uvedl, že po jednání s ukrajinským prezidentem měl český eurokomisař půlhodinovou schůzku s uvězněnou expremiérkou.

Ukrajinské naděje

Evropští diplomaté EurActivu sdělili, že za daných okolností dosáhne summit jen těžko nějakých významných výsledků.

Kyjev doufá, že by mohla být na summitu parafována Asociační dohoda, která je projednávána už více než pět let. Smlouva zahrnuje ustanovení k Dohodě o prohloubené zóně volného obchodu (DCFTA; z angl. Deep and Comprehensive Free Trade Area), kterou by Ukrajina přijala právní předpisy, jež sbližují její obchodní pravidla s pravidly EU.

Ukrajina také doufá, že by Asociační dohoda mohla být podepsána už příští rok. Ratifikační proces by sice trval několik dalších let, ale DCFTA by vstoupila v platnost v den podpisu dohody.

Ještě větší význam ale přikládá Kyjev tomu, jak bude znít preambule Asociační dohody, než jestli bude dokument parafován.

Tam totiž může být uvedeno buď to, že je Ukrajina předurčena stát se členským státem EU, či pouhé sdělení, že EU „bere na vědomí“, že Ukrajina přikládá velký význam své evropské identitě.

Možný vliv Ruska

Diplomaté naznačují, že členskou zemí EU, která je nejvíce proti započetí procesů vedoucích k přijetí Ukrajiny do EU, je Německo. Jiné státy, jako je například Polsko, ale prosazují názor, že by Ukrajina měla učinit rozhodné kroky směrem k EU dřív, než se jí Rusko pokusí přetáhnout do Eurasijské unie a tedy do své vlastní sféry vlivu.

Od roku 2009, kdy tehdejší ukrajinská premiérka Tymošenko vyjednala z Ruskem dohodu týkající se ceny zemního plynu, se Ukrajina marně snaží tuto cenu snížit.

Moskva naznačila, že bude souhlasit s jejím snížením v případě, pokud bude Kyjev souhlasit s prodejem 50 % svých plynovodů ruské společnosti Gazprom, největšímu exportérovi zemního plynu na světě.

Jelisejev také prohlásil, že si Rusko nepřeje, aby Ukrajina podepsala Asociační dohodu před ruskými prezidentskými volbami, které se uskuteční v březnu.

Podle diplomatů se Vladimír Putin skutečně pokouší o založení Eurasijské unie. Bez členství Ukrajiny by tento projekt prý ale postrádal smysl (EurActiv 4.10.2011).