Rusko otevřelo „humanitární centrum“ v Srbsku, Evropa se bojí špionáže

zdroj: FreeDigitalPhotos.net.

Moskva včera (17. října) slavnostně otevřela nové regionální centrum pro výjimečné situace v srbském městě Niš, které se nachází 100 km od srbsko-kosovské hranice. Zároveň ostře vystoupila proti množícím se spekulacím, že ve skutečnosti má namísto centra vyrůst v Srbsku ruská vojenská základna.

„Regionální humanitární centrum“ v srbském městě Niš, jehož slavnostní otevření proběhlo včera za přítomnosti srbského vicepremiéra a ministra vnitra Ivicy Dačiče a ruského ministra pro mimořádné situace Sergeje Šojgu, má podle obou politiků přispět k účinnější reakci Ruska na výjimečné situace (např. přírodní katastrofy), která by mohly vypuknout nejen na Balkáně, ale i jinde v Evropě.

Centrum je vybaveno 35 tunami humanitární pomoci, například stany, přikrývkami a elektrickými generátory.

Vzhledem k tomu, že se nové centrum nachází v Evropě a navíc 100 km od srbsko-kosovských hranic, množí se spekulace, zda se nejedná spíše o pokus vybudovat ruskou vojenskou základnu.

Rychlá pomoc

O tom, že Moskva zamýšlela podobné centrum pro výjimečné situace vystavět, se ví již od října 2009, kdy ruský prezident Dmitrij Medveděv navštívil Srbsko. Bylo to v době, kdy zrovna probíhal spor Makedonie a Kosova o vymezení společné hranice. Moskva při této příležitosti oznámila, že plánuje vystavět „základnu v Niš, která by sloužila k rychlé přepravě ruských a srbských záchranářů přímo na místa případných sporů“. Na dotaz novinářů, zda se bude jednat o zřízení faktické vojenské základny, obě strany odpověděly důrazné ne.

„Nikdo nemá právo nás poučovat o tom, s kým máme spolupracovat. Jsme nezávislou zemí,“ zopakoval včera postoj Bělehradu srbský ministr Dačić, kterého citovala agentura BETA, partner EurActivu v Srbsku.

Stejně tak ruský ministr Šojgu, který je v úřadu nepřetržitě od roku 1991, považuje veškeré spekulace o tom, že by v Niš měla vyrůst ruská vojenská základna, za „čistý výmysl“.

Někteří komentátoři ve svých úvahách zašli dokonce až tak daleko, že tvrdí, že hlavní misí humanitárního centra má být sledování protiraketové základny Spojených států, která nakonec vyroste v rumunském Deveselu (EurActiv 14.9.2011). Podle jiných ale proti jejich tvrzení hraje fakt, že obě „základny“ budou od sebe vzdáleny 200 km vzdušnou čarou.

„Zvu všechny země, které mají podezření, že tu roste ruská základna, aby se připojily k našim odminovacím týmům,“ navrhl Šojgu.

Pracovníci centra by se měli podle ruského ministra také soustředit na boj s lesními požáry, pomoc při odstraňování následků záplav, zemětřesení či jiných přírodních katastrof a na školení odborníků.