Rusko může zmírnit zákaz na dovoz zeleniny z EU

Vladimir Čižov, Sergej Lavrov; zdroj: Evropská komise.

Střevní epidemie a její původce, bakterie E.coli, budou patřit mezi hlavní témata summitu mezi EU a Ruskem. Rusko minulý týden uvalilo zákaz na dovoz veškeré zeleniny z EU. Moskva ale nyní naznačila, že je ochotná zákaz „zmírnit a regionalizovat“, pokud jí Evropa bude schopná poskytnout záruku, že je dovážená zelenina bezpečná.

Střevní onemocnění, jejímž původcem je bakterie E.coli, pozornosti účastníků dvoudenního summitu v Nižném Novgorodu „jistě neunikne“. Krátce před zahájením schůzky vrcholných představitelů EU a Ruska to uvedl ruský velvyslanec v Bruselu Vladimir Čižov.

Rusko minulý týden uvalilo zákaz na dovoz čerstvé zeleniny z EU a obvinilo Brusel, že neposkytuje o nebezpečném střevním onemocnění dostatečné informace a tím napomáhá chaosu. Evropská komise ruský zákaz označila za „nepřiměřené“ opatření a Moskvu vyzvala k jeho zrušení. Ze zemí EU se v loňském roce vyvezla zelenina v celkové hodnotě 594 miliard eur.

Čižov prohlásil, že dříve než Rusko jakýkoliv zákaz odstraní, „mělo by být jasné co to bylo a jak se to objevilo. Možná, že se v určité chvíli podaří prokázat, že se jedná o geograficky omezený zdroj“. Velvyslanec „si je jistý“, že se Evropské unii podaří s takovými důkazy přijít.

Ani Rusko podle něj zákaz nehodlá uplatňovat „na věky“. Čižov dodal, že i v případě, že se epidemie v určitých částech Evropy bude dále šířit, pokud některé státy a příslušné orgány dohlížející na bezpečnost potravin budou schopné Rusku poskytnout záruky, že při dovozu zeleniny z jejich území nákaza nehrozí, „nevyloučil by, že by se zákaz mohl zmírnit a regionalizovat“.

Tradiční témata

Další témata, která EU a Rusko budou na summitu podle Čižova řešit, budou již „tradiční“. Jmenoval v této souvislosti hospodářské oživení, změny klimatu, ale také bilaterální vztahy mezi EU a Ruskem, konkrétně pak uzavření nové dohody, která by upravovala vzájemné vztahy nebo jednání o zavedení bezvízového režimu.

Jednání se mají točit i kolem ruské přihlášky do Světové obchodní organizace (WTO). K nejspornějším bodům v tuto chvíli patří ruská žádost o několikaletou výjimku z pravidel WTO na trhu s automobily.

Další stín na tato jednání aktuálně vrhá i současný ruský zákaz na dovoz zeleniny z Evropy. „Česká republika považuje ruský postup za nepřiměřený situaci, tím spíš, že Rusko usiluje o brzký vstup do WTO,“ uvedl na Radě ministrů zemědělství EU tento týden náměstek ministra zemědělství Juraj Chmiel.

Pokud budou jednání o přistoupení Ruska k WTO úspěšná, otevře to ve střednědobém horizontu také prostor pro vytvoření celní unie mezi ním a Evropskou unií. Jak se ukázalo na nedávném summitu podnikatelů v Bruselu, ruští představitelé se k takové perspektivě staví pozitivně (EurActiv 19.5.2011).