Rusko a Gruzie se sešly u jednacího stolu

Rusko se sešlo 19. listopadu s Gruzií poprvé od srpnového konfliktu u jednoho stolu. Jednání se konala pod patronací EU, OSN a OBSE v Ženevě.

Setkání v Ženevě 19. listopadu bylo již druhým pokusem přimět Gruzii a Rusko k přímému jednání. Minulý měsíc rozhovory ztroskotaly na ruském požadavku přizvat k jednacímu stolu i zástupce separatistických provincií jižní Osetie a Abcházie, jejichž nezávislost uznalo Rusko, ale ne mezinárodní společenství.

Ve středu zasedli zástupci Ruska, Gruzie, EU, OSN, OBSE u jednoho stolu také se zástupci obou gruzínských provincií. Ani jeden delegát však neměl oficiální jmenovku, která by označovala jeho příslušnost k vládní delegaci. Jednání se uskutečnilo formou dvou tři hodiny trvajících pracovních schůzek.

Rusko i Gruzie si stanovily prioritní oblasti, jimž se budou věnovat při přípravách na třetí kolo jednání v Ženevě 17.a 18. prosince. Středeční rozhovory se dotkly také současné situace v regionu, kde se množí incidenty porušující křehké příměří. Cílem dalších setkání proto bude najít způsob, jak zajistit v regionu stabilitu a bezpečnost. Rusko i Gruzie se shodly na tom, že s blížící se zimou je nejakutnější problém lidí, kteří kvůli vojenskému konfliktu museli opustit své domovy a jichž v Gruzii zůstává podle organizace Amnesty International na 20 000.

Prozatím se ale v Ženevě zúčastnění nedotkli nejožehavějších témat, které zůstávají k vyřešení. Podle zástupců mezinárodních organizací je důležité, že k jednání vůbec došlo. Gruzie ale již naznačila, že se bude snažit, aby do regionu byly vyslány mezinárodní mírové jednotky a nahradily tak ruské vojáky, kteří zůstávají v jižní Osetii a Abcházii.

Zvláštní vyslanec EU pro Gruzii Pierre Morel k jednání řekl: „Měli jsme konstruktivní schůzky dvou pracovních skupin.“ Morel ještě 19. listopadu řekl: „Dnes jsme udělali velký krok vpřed.“

V Gruzii v současné době působí pozorovatelská mise EU, jejíž příslušníci však nemají přístup na území jižní Osetie a Abcházie. Pozorovatelé dohlížejí na dodržování podmínek příměří a působí podél hranic Gruzie se separatistickými provinciemi.