Rusko a Čína se dezinformacemi snaží podrýt důvěryhodnost západních vakcín, píše se ve zprávě EU

© EPA-EFE/Sean Gallup / POOL

Podle zprávy Evropské služby pro vnější činnost, která je de facto diplomatickým sborem EU, Rusko spustilo s využitím ministerstev, firem a prokremelských médií rozsáhlou kampaň k propagaci vakcíny proti covidu-19 Sputnik V a šíří dezinformace za účelem narušení důvěryhodnosti západních vakcín. O zprávě informovaly agentury AP a Reuters.

Zpráva uvádí, že Rusko šíří dezinformace, že se Západ a Evropská unie snaží podkopat důvěryhodnost ruské vakcíny Sputnik V. Zároveň se podle zprávy snaží podrýt důvěryhodnost západních vakcín šířením dezinformací o jejich negativních účincích. Ty podle zprávy šíří i Čína.

„Ruská kampaň na propagaci vakcíny Sputnik V se zrychlila a vyvinula se v postoj celé vlády, včetně státních orgánů, státních společností a státních sdělovacích prostředků s téměř každodenními výstupy,“ píše se ve zprávě.

Kreml v březnu podobné obvinění ze strany amerických úřadů odmítl a uvedl, že Rusko se nikdy nezapojilo do žádné dezinformační kampaně proti vakcínám jiných zemí. Ruský fond přímých investic (RDIF), který financoval Sputnik V a má na starosti jeho prodej do zahraničí, zatím na žádost agentury AP o komentář neodpověděl.

EU přitvrdí v boji proti dezinformacím. Covid-19 nám otevřel oči, říká Komise

Dezinformace a jiné hybridní hrozby jsou podle Komise čím dál nebezpečnější. V době koronaviru mohou dokonce i zabíjet. Proto je třeba na tomto bitevním poli přitvrdit.

Cílem kampaně je podle zprávy „podkopat a roztříštit jednotný evropský přístup k nákupu vakcín“. Jednou z šířených dezinformací je tvrzení, že Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) záměrně zdržuje své hodnocení ruské vakcíny. Ta v současné době provádí průběžné hodnocení (tzv. rolling review) vakcíny Sputnik V.

Většina zemí Evropské unie s nákupem vakcín vyčkává na stanovisko EMA. Výjimku představuje Maďarsko, které přípravkem Sputnik V již očkuje. Slovenský nákup Sputniku V z iniciativy tehdejšího premiéra Igora Matoviče vedl k vládní krizi a konci Matoviče v čele kabinetu. Německo oznámilo, že bude zatím pokračovat v samostatných jednáních s Ruskem o možné dodávce vakcíny Sputnik V. Kancléřka Angela Merkelová však uvedla, že vakcínu koupí jen v případě, že ji EMA doporučí ke schválení. V opačném případě využije Německo ostatní vakcíny. V Česku je Sputnik V předmětem debat, vláda vakcínu ale dosud neobjednala, a tak se s ní neočkuje.

Právní bitva EU s AstrouZenecou začala. EU bojuje za dodání nasmlouvaných dávek

Evropská komise v pondělí zažalovala britsko-švédskou firmu za nedodržení smlouvy na dodávku vakcín proti covidu-19. Tímto krokem chce zajistit rychlejší přísun vakcín do členských zemí. AstraZeneca ale trvá na tom, že snížením dodávek očkovací látky smlouvu neporušuje.