Rumunsko chce protiraketový štít na svém území

Prezident Traian Basescu ve čtvrtek oznámil, že rumunská Nejvyšší obranná rada souhlasí s Obamovým návrhem vybudovat v zemi protiraketový štít.

Traian Basescu se domnívá, že by projekt mohl Rumunsku prospět a tvrdí, že rozhodně není zaměřen proti Rusku. „Nový systém není protiruský. Opakuji: Rumunsko nebude mít na svém území ochranu před Ruskem, ale před zcela jinými hrozbami,“ prohlásil Basescu.

Dodal, že systémy, které chtěli Američané umístit v České republice a Polsku by rumunské území chránily pouze částečně. Takto bude zabezpečené celé teritorium.V České republice měl původně stát radar a v Polsku základna s obrannými raketami, které by zničily případné střely ze zemí jako Írán či Severní Korea. Dohodu s Čechy a Poláky uzavřel George W. Bush a setkala se se silným odporem Moskvy. Ruský prezident Dmitrij Medvěděv dokonce hrozil umístěním raket středního doletu Iskander na území kaliningradské enklávy poblíž polských hranic.

Současný americký prezident Barack Obama však v Moskvě v září 2009 prohlásil, že Američané přehodnotí plány, se kterými přišla předchozí republikánská administrativa, což Rusové uvítali. Když pak o měsíc později americký vice-prezident Joe Biden během své návštěvy Polska, Rumunska a České republiky představil změněné plány, řekl, že by mělo jít o systémy proti střelám středního a krátkého doletu.

Basescu řekl, že žádost vyšla z úst velitelky americké expertní skupiny v Rumunsku a náměstkyně americké ministryně zahraničí Ellen Tauscher.

Rumunský prezident trvá na tom, že postupný vývoj protiraketové obrany v Evropě je ve shodě s rozhodnutími, které přijal v roce 2008 summit NATO v Bukurešti a o rok později i v Kehlu a Štrasburku.

Jednalo by se o pozemní raketový systém určený ke zničení nepřátelských řízených střel. Funkční by měl být do roku 2015, specifikoval Basescu.

Návrh na umístění  systému v Rumunsku nejspíš posvětí i opoziční sociální demokraté (PSD). Mircea Geoana, šéfka socialistů, se o záměru vyjádřila jako o „logickém důsledku změny plánů na umístění obranného systému v Evropě […], který posílí národní bezpečnost a severoatlantickou spolupráci.“

Teodor Melescanu z liberální strany (PNL), který je zároveň předsedou senátního výboru pro obranu podotkl, že je přesvědčen o tom, že by se do projektu mohli zapojit i Rusové.

Europoslanec Mircea Pascu z Progresivní aliance socialistů a demokratů a bývalý ministr obrany řekl, že se ze strany Ruska obává negativní reakce na oznámení. Doufá však, že k tomu nedojde a že záležitost Američané s Rusy předem projednali.

Na rozdíl od jiných členských zemí Unie má v Rumunsku americká obranná politika silnou podporu u veřejnosti, uvádí agentura Reuters.  V zemi jsou již umístěna výcviková zařízení a menší vojenská základna – Američané totiž po skončení studené války ustoupili od velkých center v západní Evropě a svou vojenskou přítomnost posunuli směrem na východ, blíže ke strategickým oblastem jako je Blízký východ.