Rozhodnutí o misi Evropské unie v Gruzii je na obzoru

EU a OSN musí rozhodnout o budoucnosti Evropské pozorovatelské mise na hranicích s odtrženými regiony Abcházie a Jižní Osetie, řekl EurActivu vedoucí člen Evropského parlamentu.

Souvislosti:

Abcházie a Jižní Osetie vyhlásily nezávislost na Gruzii po krátké srpnové válce mezi Gruzií a Ruskem. Do dnešní doby byly uznány jen Ruskem a Nikaraguou.

Loni v září se ministři zahraničních věcí EU dohodli, že do 1. října vyšlou do Gruzie 200 pozorovatelů, jejichž úkolem bude monitoring dodržování příměří a pověřili německého diplomata Hansjörga Habera vedením týmu (EUMM). I přes napjatý časový harmonogram byla mise úspěšně zahájena. Sídlí v hlavním městě Tbilisi a má úřadovny i v regionech.

Evropská mise není zaštítěna OSN nebo OSCE. Jde o autonomní misi vedenou EU pod hlavičkou Evropské bezpečnostní a obranné politiky (ESDP).

Pozorovatelé EU nemají mandát na hlídkování uvnitř Jižní Osetie a Abcházie. Mise OSN má mandát na hlídkování uvnitř Abcházie, ten ale vyprší v průběhu tohoto roku. Rusko dalo jasně najevo, že Abcházie bude s prodloužením mise souhlasit jen v případě, že bude mise přejmenována. Z pohledu Moskvy je současný název UNOMIG (pozorovatelská mise OSN v Gruzii) irelevantní (EurActiv 3/10/08).

Témata:

Po svém pátečním návratu z Gruzie britský poslanec EP Richard Howitt a mluvčí labouristů pro zahraniční záležitosti a rozšíření v Evropském parlamentu řekl, že jakékoli rozhodnutí o prodloužení mandátu mise EU musí být koordinováno s OSN.

Návštěva byla uskutečněna týden po té, co ruský vojenský analytik Pavel Felgenhauer předpověděl, že Rusko toto léto „dokončí svou práci“ a zahájí další vojenské útoky proti Gruzii.

Po setkání s nejvyšším gruzinskými představiteli Howitt řekl, že Tbilisi vyvíjí tlak na EU, aby „dělala více“ pro Abcházii a Jižní Osetii.

„Není pochyb, že Gruzínci chtějí misi EU prodloužit a rozšířit. Někteří mi řekli, že ideálním scénářem by bylo, aby Evropané přišli se zbraněmi a probili si cestu zpět do Jižní Osetie a Abcházie, což se nikdy nestane,“ řekl Howitt.

Poslanec parlamentu vysvětlil, že formální mandát pozorovatelské mise EU vyprší v září a dodal, že jedním z cílů parlamentní mise bylo zjistit, zda by mělo být doporučit její prodloužení.

Existuje argument ve prospěch prodloužení mise EU, říká Howitt, protože pozorovatelé mohou stalé objektivně hlásit jakékoli propuknutí násilí a sloužit jako odstrašující prostředek pro kohokoli, kdo by chtěl zahájit konflikt. Na druhou stranu, řekl, není v silách EU poslat pozorovatelské mise do všech problémových míst světa.

„Můj vzkaz pro Gruzínce je nebrat misi jako tu, se kterou „vše začíná a končí“, ve vztahu s EU, protože by mohli neúmyslně poslat špatný vzkaz Rusku“, řekl Howitt.

„Gruzínci by se měli zaměřit na téměř pět miliard dolarů, které v loňském roce přislíbila nejen Evropa ale i mezinárodní společenství, spojených s vytvořením nového vztahu EU s jejími ‚východními partnery‘, stejně jako na budoucí mír a stabilitu této země, než na osud této jedné mise,“ naléhal Howitt.

K otázce mise OSN v Abcházii, která má na rozdíl od mise EU tu výhodu, že smí dohlížet na situaci i uvnitř Abcházie, se poslanec EP dožadoval pragmatického řešení.

„Možná je méně důležité, kdo prácí vykonává, dokud je vykonávána. Pokud ji může vykonat mise OSN, nemusí ji vykonávat mise EU,“ pokračoval a zdůraznil, že se EU může rozhodnout misi neprodloužit.

Howitt však upozornil, že v případě, že by Moskva vetovala prodloužení mise OSN, EU svůj tým ponechá, jelikož rozhodování Unie bude v září a bude tedy následovat až po rozhodnutí OSN v červnu.

Další kroky:

  • Červen 2009: Rozhodnutí OSN, zda rozšíří jsou pozorovatelskou misi
  • Září 2009: Konec Pozorovatelské mise EU v Gruzii.