Řecký premiér navrhuje, aby EU zavedla zbrojní embargo proti Turecku

© EPA

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis navrhne ostatním členským státům Evropské unie, aby zavedly na Turecko zbrojní embargo. Píše to dnes deník Ekathimerini. Řecko bude žádat o rozšíření sankcí kvůli spornému průzkumu zásoby ropy a zemního plynu, který Turecko vede ve Středomoří. Otázkou se budou dnes zabývat i ministři zahraničí členských zemí. O rozšíření sankcí by měly rozhodnout hlavy států EU na summitu, který se uskuteční tento týden v Bruselu. Turecko dnes uvedlo, že se nenechá zastrašit.

Podle listu se Řecko nejvíce obává prodeje šesti německých ponorek Typ 214. O prodeji těchto plavidel řecký premiér několikrát jednal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Významným dodavatelem zbrojních součástek do Turecka je také Španělsko.

„Nenecháme se zastrašit pohrůžkami a vydíráním,“ uvedl dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Podle něj Turecko neustoupí „pirátské mentalitě“ okolních zemí. Prezident však také uvedl, že chce o sporném průzkumu dále jednat, píše agentura Reuters.

Evropský parlament vyzval k uvalení dalších sankcí proti Turecku

Turecku hrozí přísnější sankce ze strany Evropské unie kvůli průzkumu zásob ropy a zemního plynu, který vede ve východním Středomoří. Evropský parlament dnes navíc vyzval k uvalení sankcí na Turecko v souvislosti jeho aktivitami v severokyperském městě Varoša.

Řecko poukazuje na příklad sankcí proti Rusku, které členské země zavedly po obsazení Krymu. Kvůli těmto sankcím Francie zrušila významný zbrojní kontrakt s Ruskem – dodávku dvou válečných lodí třídy Mistral.

Vývoz českých zbraní do Turecka se podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu v loňském roce ztrojnásobil na 17,5 milionu eur (cirka 465 milionů korun). Celkový vývoz českých zbraní činil v loňském roce 606 milionů eur (15,9 miliardy korun).

V listopadu loňského roku se členské země Evropské unie dohodly na koordinovaném pozastavení vývozu zbraní do Turecka, a to kvůli zapojení této země do konfliktu v Sýrii. Země ale zastavení vývozu postupně rušily na jaře letošního roku.

Řecko žádá o zavedení dalších sankcí proti Turecku kvůli sporu o průzkumech zásob ropy a zemního plynu, jež vedou turecká plavidla ve vodách, které si Řecko nárokuje. Podle Řecka tím Turecko porušuje mezinárodní právo, což Ankara odmítá.

V listopadu státy EU prodloužily o rok možnost zmrazit lidem či subjektům zodpovědným za průzkum majetek a zakázat jim cesty na své území. Na sankčním seznamu jsou aktuálně dvě osoby. Státy EU také vyzvaly Turecko, aby ukončilo „jednostranné provokace“.

EU o rok prodloužila sankce za turecký těžební průzkum

Evropská unie o rok prodloužila sankce související s kontroverzním průzkumem těžby, který provádí Turecko ve východním Středomoří. Na prodloužení postihů do listopadu 2021 se dnes shodly členské země.