Řecko čelí migračnímu tlaku a vyzývá EU k solidaritě

©Shutterstock

V posledních týdnech čelí jih Evropy přílivu migrantů. Stále více jich připlouvá do Řecka z Turecka. Řecký premiér vzhledem k migračnímu tlaku vyzval EU k solidaritě a kritizoval tureckého prezidenta Erdogana. Kromě toho v oblasti Středozemního moře stále zasahuje záchranná loď Ocean Viking.

Cílem migrantů jsou ostrovy v Egejském moři.  Od sobotního rána do nedělního poledne jich připlulo 332, uvedla to agentura DPA. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis proto vyzval členské země Evropské unie, aby z Řecka převzaly alespoň nezletilé migranty, a ukázaly tak nezbytnou solidaritu.

„Některé státy chtějí užívat výhod svobody pohybu v schengenském prostoru, ale zdráhají se dělit se společně o náklady,“ řekl řecký premiér televizní stanici ERT.

Mitsotakis také kritizoval tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který nedávno pohrozil, že umožní syrským uprchlíkům opustit Turecko a odcestovat do Evropy, pokud nebude v severní Sýrii brzy ustavena takzvaná bezpečnostní zóna. „Buď se to stane, nebo budeme nuceni otevřít vrata […],“ uvedl turecký prezident.

Erdogan pohrozil, že syrským uprchlíkům „otevře vrata“ do Evropy

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes pohrozil, že umožní syrským uprchlíkům opustit Turecko a odcestovat do Evropy, pokud nebude v severní Sýrii brzy ustavena takzvaná bezpečnostní zóna. Tam chce prezident z Turecka přemístit milion syrských běženců.

„Erdogan musí pochopit, že nemůže EU a Řecku vyhrožovat, aby získal více peněz,“ řekl Mitsotakis. Evropská unie už podle něj Turecku na základě dohody o migraci z roku 2016 převedla šest miliard eur.

V sobotu a v neděli připluly na řecké ostrovy Rhodos, Kalymnos, Samos, Farmakonisi a Lesbos více než tři stovky migrantů. Podobný počet nových migrantů hlásily řecké úřady i v předchozích dnech. V přeplněných táborech pro migranty na ostrovech nyní podle agentury DPA pobývá více než 20 000 lidí, kapacitu přitom mají pro 6300 obyvatel.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) se v srpnu do Řecka po moři dostalo 8103 lidí, zatímco ve stejném období loni jich byla jen asi třetina, respektive 3200 osob.

Loď Ocean Viking plující pod norskou vlajkou a provozovaná organizacemi Lékaři bez hranic (MSF) a SOS Méditerranée zachránila v neděli u libyjského pobřeží 50 migrantů, mezi nimiž byla jedna těhotná žena, 12 nezletilých a 37 mužů ze subsaharské Afriky. Zatím není jasné, kam plavidlo migranty odveze, protože Itálie a Malta dlouhodobě odmítají zachráněné migranty přijímat.