Putin navrhl vznik „Euroasijské unie“ jako protipól k EU

Putin

Současný ruský premiér Vladimír Putin, který se netají svými ambicemi stát se příštím ruským prezidentem, navrhl bývalým sovětským republikám vytvoření Euroasijského svazu, který by fungoval jako mocenský protipól Evropské unie a dalších nadnárodních organizací.

Projekt, s nímž v dnešním článku v ruském deníku Izvestija přišel ruský premiér Vladimír Putin, by vznikl na základě současné celní unie mezi Ruskem, Běloruskem a Kazachstánem, která bude od nového roku fungovat jako tzv. Jednotný hospodářský prostor (JEP). 

„Tam se ale nezastavíme, klademe si ambiciózní cíl dosáhnout další, ještě vyšší úrovně integrace – vybudovat Eurasijský svaz,“ napsal Putin a uvedl, že k dosavadní trojici zemí se v budoucnosti připojí ještě Kyrgyzstán a Tádžikistán. 

Podle premiéra, který nedávno oznámil, že se hodlá v příštích prezidentských volbách, jež proběhnou za pět měsíců, ucházet o křeslo hlavy státy, má „Euroasijská unie“ fungovat jako mocenská protiváha Evropské unii a dalším nadnárodním integračním uskupením. Bude v něm žít 165 milionů lidí a fungovat jednotný systém práva, volný pohyb pracovních sil, kapitálu a služeb.  

„Evropané potřebovali 40 let, než se od Evropského společenství uhlí a oceli dostali k plnohodnotné Evropské unii. Budování celní unie a JEP jde daleko rychleji, protože čerpá ze zkušeností EU a dalších regionálních sdružení,“ napsal Putin, podle něhož v žádném případě nejde o oživení bývalého Sovětského svazu.  

„Bylo by naivní restaurovat nebo kopírovat to, co je minulostí,“ myslí si premiér. 

Přílišná dominance Ruska 

„Nutno podotknout, že Putinův manifest je třeba vnímat spíše optikou blížících se prezidentských voleb, než že by se jednalo o nějaký předem promyšlený plán na prohloubení spolupráce se sousedními státy,“ komentuje záměry ruského premiéra Jakub Kulhánek, analytik Asociace pro mezinárodní otázky (AMO). 

„Rusko se již v minulosti několikrát pokusilo o reintegraci postsovětského prostoru, ale de facto kromě slev na zemní plyn a ropu má jen málo co nabídnout,“ odpověděl EurActivu na otázku, zda je navrhovaný Euroasijský svaz pro bývalé sovětské republiky lákavý. 

Kulhánek se také domnívá, že země bývalého Sovětského svazu integrační snahy Ruska pravděpodobně nepodpoří, protože se obávají posílení geopolitické váhy Ruska. „Rusko bude v jakémkoliv případném regionálním uskupení příliš dominantní,“ říká. 

Aby mohl být Putinův projekt úspěšný, musela by Moskva na svou stranu získat hlavně Ukrajinu. To je ale podle Kulhánka zatím nepravděpodobné.  

Současná ukrajinská vláda Viktora Janukovyče je totiž k jakýmkoliv pokusům o hospodářskou integraci s Ruskem nedůvěřivá. To podle analytika dokazuje i odmítnutí ruské nabídky na připojení se k JEP.