Pussy Riot získaly nominaci na Sacharovovu cenu za lidská práva a svobody

Pussy Riot; zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Denis Bochkarev.

Evropský parlament včera (13. září) nominoval ruskou punkovou kapelu Pussy Riot, jejíž členky si v současné době odpykávají dvouletý trest ve vězení, na cenu Andreje Sacharova. Ocenění je každý rok udělováno za zásluhy v oblasti lidských práv a svobod.

Ruská dívčí punková kapela Pussy Riot byla nominována na cenu Andreje Sacharova, kterou od roku 1988 uděluje Evropský parlament. Sacharov byl sovětský vědec a disident. 

O nominaci dívčí kapely Pussy Riot se postaral německý europoslanec Werner Schulz, který mezi svými kolegy zajistil 45 podpisů (minimální počet je 40 europoslanců nebo nominace celé politické frakce). 

Tři členky punkové skupiny si v současnosti odpykávají trest dvouletého pobytu za mřížemi za to, že v pravoslavném chrámu zpívaly píseň namířenou proti stávajícímu režimu prezidenta Vladimira Putina.

Proti jejich uvěznění se vznesla vlna kritiky. Kromě západních politiků ve prospěch kapely vystoupili i známé osobnosti showbyznysu jako britský zpěvák a skladatel Paul McCartney, americká zpěvačka Madonna, americká kapela Red Hot Chilli Peppers, islandská zpěvačka Björk nebo další britský zpěvák a skladatel Sting (EurActiv 8.8.2012). 

Kromě Pussy Riot byl na Sacharovovu cenu Evropským parlamentem nominován i běloruský disident Ales Bjaljackij, který byl v loňském roce odsouzen na 4,5 roku vězení za údajný daňový únik. Peníze přijímal od západních dárců pro vězněné opoziční aktivisty, kteří kritizovali režim běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Bjaljackij je navržen i na Nobelovu cenu míru.

K laureátům Sacharovovy ceny patří například bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu Nelson Mandela, barmská disidentka Aun Schan Su Ťij, mezinárodní organizace bojující proti cenzuře a pronásledování žurnalistů Reportéři bez hranic nebo československý politik Alexandr Dubček.

Vyhlášení letošní trojice nositelů proběhne 9. října, cena jim bude předána 12. prosince ve Štrasburku.