Pronásledování novinářů v Bělorusku znepokojuje EU i svět

Organizace, které se zabývají právy žurnalistů a svobodou tisku, se včera (4. ledna) opřely do režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka a vzkázaly mu, aby urychleně propustil desítky novinářů, které uvěznil při demonstracích proti zmanipulovaným prezidentským volbám. Ty se konaly minulý měsíc.

Vídeňský Mezinárodní tiskový institut (IPI; International Press Institute), jeho regionální pobočka SEEMO (South and East Europe Media Organisation) a Výbor na ochranu novinářů (Committee to Protect Journalists; CPJ), který sídlí v New Yorku, vystoupil na obranu několika desítek novinářů, které zadržely běloruské úřady během prosincových povolebních demonstrací v ulicích hlavního města Minsku.

„Jsme znepokojeni zatčením novinářů,“ uvedl ve svém prohlášení generální tajemník SEEMO Oliver Vujovic.

Největší obavy má Vujovic nad osudem redaktorky nejčtenějšího běloruského serveru s názvem Charta 97 Natalie Radiny a zároveň se strachuje i o její kolegyni, dopisovatelku moskevského deníku Novaya Gazeta Irinu Khalip.

„Je pro nás velmi důležité, aby běloruští novináři mohli svou práci vykonávat nezávisle, na profesionální úrovni a svobodně – tak, jak je tomu v ostatních zemích,“ vysvětlil Vujovic.

Ve společném prohlášení IPI a SEEMO se uvádí, že na základě informací, kterými disponuje běloruská Asociace novinářů, bylo policií násilně zadrženo na 24 žurnalistů a 21 z nich bylo při zákroku fyzicky napadeno.

Všichni zadržení byli uvaleni do vazby a úřady nařídily jejich vyšetřování.

OBSE z kola ven

Prezidentské volby se v Bělorusku konaly v neděli 19. prosince a za jejich vítěze se prohlásil dosavadní prezident Alexandr Lukašenko, který podle oficiálních údajů volební komise získal téměř 80 % odevzdaných hlasů (volební účast dosáhla 90 %).

Opozice ale prohlásila volby za zmanipulované a Evropská unie a další mezinárodní organizace ostře odsoudily násilí, které provázelo jedny z největších protestních akcí namířených proti autoritativnímu režimu v Bělorusku (EurActiv 20.12.2010 a EurActiv 21.12.2010).

Běloruská policie při nich zadržela více jak 600 osob, mezi nimi i Lukašenkovy soupeře v prezidentském klání a další členy opozice. Podle posledních agenturních zpráv byl jeden z pětice opozičních prezidentských kandidátů před dvěma dny (3. ledna) propuštěn.

Do Lukašenka a praktik běloruské policie se po volbách opřela i Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která se zabývá ochranou lidských práv. Běloruský prezident na oplátku oznámil, že mise OBSE v Bělorusku končí – její mandát vypršel na konci prosince a v novém roce nebyl obnoven.

Proti tomu se postavila jak Evropská unie, tak Spojené státy americké.

(EurActiv ve spolupráci s Reuters).