Prezidentské volby v Afghánistánu proběhly relativně klidně

V Afghánistánu se včera konaly druhé demokratické prezidentské volby. Na jejich průběh dohlíželo také 100 pozorovatelů EU. Dle Unie proběhly volby nad očekávání klidně.

V Afghánistánu se včera konaly druhé demokratické prezidentské volby. V roce 2004 se stal na pět let prezidentem Hamíd Karzaí, jehož nástupce včera Afghánci volili. O prezidentské křeslo se ucházelo 40 kandidátů. Hlavními kandidáty ve volbách byl nynější prezident Hamíd Karzáií a bývalý ministr zahraničí Abdullah Abdullah. Obavy panovaly z možných násilností a útoků teroristů z Talibanu. I přes tucty vypálených raket a více jak 20 obětí na životech, které si vyžádal včerejší den, považuje mezinárodní společenství průběh volebního dne za poměrně klidný.

První odhady volební účasti říkají, že se pohybuje kolem 50%. Odborníci se obávají, že pokud z 15 millionů zaregistrovaných voličů přišlo k volebním urnám jen nízké procento, může to snížit legitimitu voleb. Lidé v Afghánistánu mohli volit na 6 200 volebních místech po celé zemi. Na průběh voleb dohlížela také pozorovatelská mise EU o 100 členech. Unie je jedním z největších dárců humanitární a finanční pomoci Afghánistánu. Komise od roku 2002 přispěla na rozvoj země částkou 1,4 miliardy eur.

Zvláštní vyslanec EU pro Afghánistán Ettore Sequi agentuře AFP řekl: „Naše hodnocení je takové, že obecně tyto volby proběhly mnohem lépe, než jsme čekali.“ Švédský velvyslanec a zástupce švédského předsednictví EU v Afghánistánu Svante Kilander k průběhu prezidentských voleb prohlásil: „V Afghánistánu je zjevný duch demokracie…. Volby pořádají sami Afghánci a to je rozhodně pozitivní fakt.“ Kilander dále uvedl, že nejdůležitějším tématem je jak pro všechny kandidáty, tak pro voliče korupce, která zůstává v Afghánistánu velkým problémem.

Německá kancléřka Angela Merkel řekla, že včerejší volby jsou „důležitou kapitolou v demokratickém vývoji státu“. K volbám se také vyjádřil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen, který řekl, že tyto volby „jsou důkazem o odhodlanosti afghánského lidu budovat demokracii“. „Nejdůležitější je, že v očích afghánských občanů budou tyto volby považovány za důvěryhodné,“ zdůraznil Rasmussen.

Prezident je v Afghánistánu volen na pět let. Oficiální výsledky zřejmě budou k dispozici až za několik týdnů.