Představitelé EU a NATO se těší na spolupráci s Bidenem

© EPA-EFE/ANDREW HARNIK / POOL

Evropa s napětím sledovala americké prezidentské volby. Od nově zvoleného prezidenta Joea Bidena očekává posílení vzájemné spolupráce, ať už v otázkách bezpečnosti, obchodu nebo ochrany klimatu.

Nově zvolenému americkému prezidentovi Joeu Bidenovi gratulovali i vrcholní představitelé Evropské unie a NATO. Předseda Evropské rady Charles Michel uvedl, že EU je připravena s Bidenem spolupracovat v otázkách klimatických změn či mezinárodního obchodu. Podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové chce evropský blok s novou americkou vládou posílit spolupráci na aktuálních společných tématech včetně boje proti pandemii covidu-19.

The Capitals: Trump vs Biden. Co Evropa očekává od amerických voleb?

Dnešní vydání The Capitals se věnuje americkým prezidentským volbám a budoucnosti transatlantického partnerství. 

Unijní činitelé dávali před volbami najevo, že pro budoucnost vztahů evropského bloku s USA by byl Biden o něco lepší volbou než dosavadní prezident Donald Trump. Shodovali se však v tom, že by EU měla bez ohledu na výsledek amerického hlasování usilovat o zlepšení obchodních i diplomatických vztahů, které se za téměř čtyři roky Trumpovy vlády zkomplikovaly.

EU může uvalit „odvetná“ cla na americké zboží, povolila Světová obchodní organizace

Světová obchodní organizace dnes oficiálně povolila Evropské unii uvalit cla na dovoz zboží ze Spojených států v hodnotě čtyř miliard dolarů ročně jako odvetu za subvence, které Washington poskytoval americkému výrobci letadel Boeing.

„Evropská komise je připravena posílit spolupráci s novou administrativou a novým Kongresem, abychom řešili naléhavá témata, kterým společně čelíme,“ uvedla v prohlášení šéfka unijní exekutivy. Vedle dopadů pandemie či klimatických změn by podle ní chtěla EU s novou americkou vládou spolupracovat v bezpečnostní oblasti či na reformě světových organizací.

Trump torpédoval obchodní dohodu

Diplomatické i obchodní vztahy evropského bloku s tradičním zaoceánským partnerem se zhoršily po Trumpově nástupu po minulých volbách před čtyřmi lety. Prezident zcela změnil kurz svého předchůdce Baracka Obamy například v politice ochrany klimatu, když oznámil, že jeho země odstoupí od pařížské klimatické dohody. S EU se rozešel také v pohledu na mezinárodní bezpečnost, když odmítl dohodu o omezování íránského jaderného programu, kterou dojednal Obama, jehož viceprezidentem byl právě Biden. Trump také začal zavádět cla na evropské zboží a k ledu poslal i jednání o transatlantické obchodní dohodě. Proto řada unijních představitelů doufala, že po Bidenově nástupu by se situace mohla změnit k lepšímu.

„EU je připravena zapojit se do silného transatlantického partnerství,“ uvedl ve své gratulaci Bidenovi předseda Evropské rady Charles Michel. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell podotkl, že Američané dali najevo touhu po změně prostřednictvím rekordní voličské účasti. Bidenovo vítězství je „velký den pro USA a pro EU“, neboť dává šanci na „obnovu partnerství“, uvedl Borrell.

Europoslanci kritizují Trumpova slova o vítězství ve volbách i předčasnou gratulaci slovinského premiéra

Z řad europoslanců zaznívá kritika slov o vítězství v amerických volbách současného prezidenta Trumpa i slovinského premiéra Janši, který Trumpovi pogratuloval. Jaké jsou reakce představitelů Evropské unie a evropských politiků na napínavý volební vývoj?

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg prohlásil, že silná aliance je dobrá jak pro Evropu, tak pro USA. „Vím, že Joe Biden je výrazným stoupencem naší aliance a těším se na spolupráci s ním,“ napsal na twitteru Stoltenberg.