Pozorovatelská mise EU zahájila v Gruzii svou činnost

Dnešním dnem oficiálně zahájila působení v nárazníkových pásmech kolem separatistických provincií Jižní Osetie a Abcházie pozorovatelská mise EU v Gruzii. Ruské ozbrojené síly by se měly z těchto území stáhnout do 10. října.

Pozorovatelé se do Gruzii začali přemisťovat již minulý týden a dnes zahájí 200 členná pozorovatelská mise EU svou činnost. Pozorovatelé nejsou ozbrojeni a budou dohlížet na stahování ruských sil z nárazníkových pásem kolem hranic provincií Jižní Osetie a Abcházie odkud ruská armáda odejít do 10. října. Členové mise pocházejí z 22 členských států a jsou mezi nimi jak francouzští a italští policisté tak i experti na lidská práva a právní otázky.

Jednání mezi vedením pozorovatelské mise EU a ruskou armádou stále pokračují. Je třeba vyjasnit, zda budou moci pozorovatelé ode dneška na celé území nárazníkových pásem. Mluvčí ruských ozbrojených sil v Gruzii Vitalij Manushko řekl, že prozatím ne. Vysoký představitel EU pro SZBP Javier Solana, který byl na místě, aby oficiálně zahájil činnost mise, vyjádřil svůj optimisums ohledně působení EU mise, když řekl: „Jsem optimistou v tom smyslu, že všechny strany dodrží stanovenou dohodu, jako jsme ji dodrželi my.“

EU usiluje o to, aby pozorovatelé měli přístup také na území Jižní Osetie a Abcházie. Moskva to ale opakovaně odmítá. Rusko již totiž uznalo nezávislost Jižní Osetie a Abcházie a uzavřelo s nimi smlouvy, které umožní na jejich území rozmístit až 8 000 ruských vojáků.

V souvislosti se srpnovým rusko-gruzínským konfliktem plánuje EU uspořádat dárcovskou konferenci, která by měla přinést Gruzii další finanční pomoc na rekonstrukci válkou postižených oblastí. Vše nasvědčuje tomu, že pozvánku na ni nedostane Rusko, protože je vysoce nepravděpodobné, že by Gruzii pomoc poskytlo. USA již přislíbily miliardu dolarů a Komise vyčlenila na tříletou pomoc Gruzii 700 milionů dolarů.