Políček zimbabwské diplomacii: Unie možná nepřijme Mugabeho velvyslance

Robert Gabriel Mugabe, prezident Zimbabwe; zdroj: Evropská komise.

Evropské instituce zřejmě zamítnou nominace zimbabwského prezidenta Roberta Mugabeho na velvyslanecké posty do některých zemí Evropské unie. Prezident prý kandidáty vybral bez konzultací s dalšími orgány tohoto afrického státu a porušil tak významnou vnitropolitickou dohodu.

Prezident Robert Mugabe jmenoval nové velvyslance Zimbabwe při EU a OSN a dále pak v Itálii, Švédsku, Švýcarsku a Jižní Africe, aniž by své rozhodnutí konzultoval se zimbabwským premiérem Morganem Tsvangiraiem (v úřadě od ledna 2009), který zároveň stojí v čele politické strany Hnutí za demokratickou změnu (MDC; z angl. Movement for Democratic Change).

Běžná praxe v zemích po celém světě je taková, že ambasadory vybírá vláda a jejich nominaci následně schvaluje hlava státu. Státy, ve kterých má nový velvyslanec působit, mají právo nominaci odmítnout.

Zimbabwský premiér Tsvangirai ale tento týden Evropskou unii a Organizaci spojených národů písmeně upozornil, že nominace několika velvyslanců z jeho země neproběhla v souladu s těmito pravidly – prezident Mugabe prý kandidáty vybral bez jakýchkoliv konzultací.

Podle předsedy zimbabwské vlády takové jednostranné nominace navíc odporují dohodě o rozdělení vládní moci (Global Political Agreement), která v roce 2008 ukončila dlouhodobou politickou krizi v zemi.

Europoslanci v čele s Geoffreym Van Ordenem z frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR) proto vyzvou předsedu Evropské komise Josého Manuela Barrosa a předsedu Evropské rady Hermana Van Rompuyho, aby premiérovu žádost vyslechli a nominaci velvyslankyně Margaret Muchada zamítli.

„Jak uvádí premiér Tsvangirai, pověřovací listiny paní Muchada musí být zamítnuty, jelikož její nominace neproběhla v souladu se (zimbabwskou) ústavou,“ řekl Van Orden, který v Evropském parlamentě vede kampaň za demokratické změny v této africké zemi.

Britský poslanec dodal: „Dokud Mugabe a jeho staří známí neustoupí do pozadí a nám se nedostane důkaz o opravdové změně, Evropská unie a její členské státy nesmí přestat na Mugabeho tlačit. Rád bych proto vyzval pana Barrosa a pana Van Rompuyho, aby Mugabeho klice vyslali jasný signál o tom, že EU netoleruje despoty.“

„Evropská unie podporuje (zimbabwskou) dohodu o rozdělení vládní moci. Její nerespektování je důvodem k vážnému znepokojení,“ nechala se slyšet vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton.