Podléhá unijní diplomacie tlaku Číny? Europoslanci chtějí Borrellovo vysvětlení

© European Union, 2020

Diplomacie Evropské unie čelí podezření, že po tlaku Číny upravila zprávu o působení čínské propagandy. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell by celou záležitost měl vysvětlit Evropskému parlamentu, řekl dnes ČTK lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

V době, kdy v Evropě sílí tlak na vyšetření čínského postupu při vypuknutí koronavirové nákazy, se podle některých diplomatů Peking opakovaně snažil působit na Brusel, aby zmírnil tón zprávy hovořící o čínských propagandistických snahách. Borrellův mluvčí dnes informaci o ústupcích Číně odmítl.

Od letošního roku si původně Evropská unie slibovala posílení vztahů evropského bloku a Číny, místo toho však podle diplomatů kvůli pandemii mezi oběma stranami narůstají rozpory. Ačkoli po rozšíření viru do Evropy se z některých zemí včetně Česka ozýval vděk za to, že jim Peking prodal roušky a další ochranný a zdravotnický materiál, postupně je vystřídala kritika kvality dodávek. Většina států EU začala vyzývat k tomu, aby se Unie zbavila závislosti na lécích a dalších citlivých produktech z Číny. Evropská komise navíc varovala před propagandou šířící se z komunistické země.

Jourová: Dezinformací v době pandemie přibylo. Velká část je z Ruska, Čína vsází spíše na propagandu

O dezinformací v době koronavirové pandemie mluvila místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová v rozhovorech, které dnes zveřejnily německá agentura DPA a španělský list El País. EU podle ní proti fake news bojuje ověřenými fakty.

Tu potvrdila i v pátek zveřejněná zpráva Evropské služby vnější akce (EEAS), podle níž Rusko a v menší míře Čína „cílí konspirační teorie a dezinformace na veřejnost v EU a širším okolí“. U Číny jde podle Bruselu mimo jiné o snahu zamlžit původ viru, přiřknout za jeho rozšíření ve Wu-chanu vinu Spojeným státům či zaplavit sociální média manipulativními informacemi o tom, jak čínské úřady nemoc od počátku zvládly.

Některá média však informovala o tom, že původní text zprávy měl vyznít ostřeji. Podle listu Financial Times z dokumentu vypadla zmínka o čínské „globální dezinformační kampani“. Deník s odkazem na nejmenované diplomaty uvedl, že Peking se během minulého týdne pokusil opakovaně tlačit na velvyslance EU v Číně Nicolase Chapuisa, aby zařídil odstranění kriticky vyznívajících informací. Podle zdroje ČTK byla pod přímým tlakem i EEAS.

„Absolutně odmítám jakékoli náznaky či tvrzení, že v našich zprávách jakkoli ustupujeme vnějšímu tlaku,“ sdělil dnes novinářům mluvčí unijní diplomacie Peter Stano, podle něhož byla původní zpráva interním dokumentem a úpravy textu před jeho publikací jsou zcela běžné.

Čínské úřady podle FT na žádosti o komentář nereagovaly.

Europoslanci se však nechtějí s tímto vysvětlením spokojit. Liberální nizozemský zákonodárce Baart Groothuis odeslal Borrellovi dopis žádající objasnění celého vývoje zprávy.

„Určitě chceme po Borrellovi, aby to vysvětlil,“ řekl jeho lidovecký kolega Tomáš Zdechovský, podle něhož by se téma čínských manipulací mělo stát jedním z hlavních bodů příštích parlamentních jednání. Téma chce nadnést už na úterním jednání předsednictva Evropské lidové strany (EPP), jejíž klub je v EP nejsilnější.

Zdechovský také stojí za výzvou europoslanců z minulého týdne požadující po Evropské komisi, aby vyšetřila, zda čínské orgány zpočátku záměrně nezamlčovaly informace o šíření nemoci a odkud přesně začalo. Někteří politici, kteří dopis podepsali, podle něho čelili tlaku na sociálních sítích či od lidí spojených s Čínou, aby si svou účast na výzvě rozmysleli.

„Určitě se to musí nezávisle vyšetřit, já rozhodně nebudu stahovat svůj podpis,“ dodal europoslanec.

My Číně zadarmo, ona nám za miliardy. Je to jen obchod a propaganda, varují odborníci

V České republice se opět začalo mluvit o Číně, tentokrát kvůli její pomoci v boji proti pandemii nového koronaviru. Jedná se ale skutečně o pomoc?