Podle šéfa mnichovské konference Ischingera EU nedělá dost pro mír v Sýrii

© Commons.Wikimedia.org / Kuhlmann MSC

Předseda mnichovské bezpečnostní konference Wolfgang Ischinger dnes v Berlíně ostře zkritizoval Evropskou unii za její nečinnost v Sýrii.

Evropská unie podle něj nedělá nic pro tamní mír, což považuje Ischinger za zcela nepřijatelné. Tradiční konference, na niž letos dorazí kolem 40 hlav států a šéfů vlád i stovky dalších politiků, začne v bavorské metropoli v pátek 14. února.

„Ty stovky politiků by nám a sobě měly odpovědět, proč není možné zastavit hrůzy, které se odehrávají v sousedství Evropy,“ nechal se slyšet Ischinger, podle něhož je selhání mezinárodního společenství během téměř devíti let bojů v Sýrii neodpustitelné.

„Kdo tu selhává? Čí je to zodpovědnost?“ ptal se také dlouholetý diplomat, podle kterého je jednou z odpovědí Evropská unie. „Zastupuje 500 milionů lidí, tak jak to, že je tak neschopná jakkoliv přispět k míru v Sýrii?“ nešetřil s kritikou Ischinger. EU sice podle něj opakovaně mluví o tom, že se bude samostatně více angažovat ve světě, v reálu tomu tak ale moc často není.

Evropský parlament se shodl na reakci proti turecké ofenzivě, členské státy nikoli

Najít v Evropském parlamentu většinu pro přijetí rezoluce, která požaduje tvrdý postoj vůči Turecku, bylo snadné. Najít jednomyslnou shodu mezi 27 členskými státy je ale téměř nemožné.

Válka v Sýrii už si podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) vyžádala více než půl milionu obětí, miliony lidí kvůli ní opustily své domovy. Právě dlouholetý konflikt v blízkovýchodní zemi bude jedním z hlavních bodů programu třídenní konference. Jednat se na ní bude také o situaci v Afghánistánu, Libyi nebo na Ukrajině. Tématem budou tradičně také transatlantické vztahy.

Mezi zhruba 800 účastníky 56. mnichovské konference bude na 60 ministrů zahraničí a 40 ministrů obrany a dalších členů vlád. Chybět mezi nimi nebude šéf americké diplomacie Mike Pompeo, jeho ruský protějšek Sergej Lavrov nebo čínský ministr zahraničí Wang I. Akce, kterou v pátek zahájí německý prezident Frank-Walter Steinmeier, se zúčastní také francouzský prezident Emmanuel Macron či kanadský premiér Justin Trudeau. Česko bude zastupovat ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Tomáš Petříček: EU může hrát roli stabilizátora, v případě západního Balkánu ale selhává

Visegrádu bude ještě chvíli trvat, než zacelí příkopy, které vykopal v posledních letech, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz ministr zahraničí Tomáš Petříček.