Petříček navrhne vládě, aby se ČR připojila k unijnímu embargu na vývoz zbraní do Turecka

© Shutterstock

Ministři zahraničí členských států EU se dnes na zasedání Rady pro zahraniční věci shodli, že omezení vývozu zbraní do Turecka bude koordinováno na unijní úrovni. Konkrétní kroky budou ale ponechány v rukou jednotlivých států. Český ministr zahraničí Petříček je pro to, aby se Česko připojilo k embargu.

Ministři tak reagují na současnou vojenskou operaci, kterou Ankara provádí v Sýrii. Turecko totiž minulou středu zahájilo intervenci na severovýchodě Sýrie, na což některé státy včetně Německa či Francie reagovaly zastavením dodávek zbraní.

Předmětem dnešního zasedání byl návrh na celounijní embargo. Ministři se nakonec shodli, že země budou koordinovat kroky k omezení vývozu. Rozhodnutí o konkrétních krocích ministři nechali na jednotlivých státech.

„Efekt bude úplně stejný jako u embarga,“ řekla k omezení vývozu zbraní po jednání šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová, podle níž bylo pro přijetí závazných závěrů všech 28 členských států. Zajistit přijetí kroků ve svých zemích nyní musí ministři, prohlásila šéfka unijní diplomacie, která nechtěla spekulovat o časovém rámci, v němž země své závazky uskuteční.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček novinářům řekl, že vládě navrhne, aby se Česká republika ke zbrojnímu embargu připojila. „Já budu panu premiérovi navrhovat, abychom k tomu přistoupili a stejně jako další členské státy podnikli jasná opatření,“ řekl českým novinářům po jednání Petříček. Konečné rozhodnutí bude podle něj na vládě, která by měla rozhodnout „přinejmenším o pozastavení některých licenčních řízení“.

Lídři členských států budou na summitu příští týden diskutovat sankce proti Turecku

Evropská unie příští týden na summitu projedná možné zavedení sankcí proti Turecku. Byl by to trest za ofenzivu, kterou ve středu Ankara zahájila proti Kurdům na severu Sýrie.

Zástupci vlád dnes vojenskou operaci Ankary odsoudili, na druhé straně však zdůraznili, že s Tureckem coby členskou zemí NATO chtějí nadále vést dialog. Jeho obnovení však podmínili ukončením intervence v Sýrii.

Ankara tvrdí, že cílem operace je vyčistit syrskou oblast u tureckých hranic od teroristů. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan rovněž pohrozil, že bude-li EU situaci popisovat jako invazi, může Turecko otevřít dveře uprchlíkům a nechat je odejít do Evropy.

Země EU se obávají, že zhoršení humanitární situace v Sýrii může vyhnat z domovů další stovky tisíc lidí, kteří se přes Turecko budou pokoušet dostat do Evropy. Ministři, jejichž jednání byl přítomen zmocněnec OSN pro Sýrii Geir Pedersen, se shodli na tom, že EU je nadále připravena pomáhat v řešení humanitárních potřeb obyvatel Sýrie.

Podle Mogheriniové bude o turecké ofenzivě jednat summit EU tento čtvrtek a pátek, kde není vyloučeno přijetí dalších kroků.

Unijní ministři dnes rovněž opět odsoudili nelegální těžbu Turecka u pobřeží Kypru a potvrdili rámec postihů, na jejichž zavedení se shodli už v červenci. Patří mezi ně například omezení unijních peněz proudících do Turecka či zmrazení aktivit Evropské investiční banky v zemi.

Pokud neodvoláte slova o invazi, pustím syrské uprchlíky do Evropy, pohrozil Erdogan

Jestliže Evropa označuje tureckou operaci v Sýrii za invazi, pak může Turecko poslat do Evropy syrské uprchlíky, kteří jsou na jeho území. Dnes to řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, když hájil postup Ankary proti syrským Kurdům.