Parlament vyzval Švýcarsko ke zrušení pracovních kvót

Autor: James Cridland, CreativeCommons.org.

Europoslanci dnes (24. května) podepsali rezoluci, v níž protestují proti kvótám na pracovní povolení, které nedávno zavedlo Švýcarsko pro občany novějších členských států EU. Podle Parlamentu jde o nepřípustnou diskriminaci.

Evropský parlament dnes přijal rezoluci na obranu pracovníků ze zemí střední a východní Evropy, pro které Švýcarsko na začátku května zavedlo kvóty na pracovní povolení (EurActiv 18.4.2012).

Podle polského europoslance Rafała Trzaskowského (EPP), který je ve výboru pro vnitřní trh zpravodajem pro vztahy se Švýcarskem a otázky Evropského hospodářského prostoru, nelze rozdílné přístupy k různým zemím EU akceptovat.

„V rezoluci naléháme na švýcarské orgány, aby znovu zvážily své rozhodnutí. S polskými nebo českými pracovníky nesmí být zacházeno jako s občany druhé kategorie. Evropská pravidla takovou diskriminaci nedovolují a signály, které dostáváme ze Švýcarska, jsou znepokojivé,“ zdůraznil.  

Trzaskowski připomněl, že také Evropská komise považuje rozhodnutí Švýcarů za neopodstatněné.

Europoslanci se mimo jiné snaží přimět Evropskou komisi k protiakci, která by Švýcarsko přiměla kvóty anulovat. Cílem však prý není uvalení represí. „Namísto zavádění odvetných opatření podporujeme vytváření vhodnějších, účinnějších a flexibilnějších systémů spolupráce, které povedou k dalšímu prohlubování volného pohybu osob,“ uvádí se v rezoluci.

„Nedávno zavedené kvóty nejsou jediným problémem, kterému ve vztazích se Švýcarskem čelíme,“ dodal německý europoslanec Andreas Schwab (EPP). Narážel na například na opatření, která ztěžují evropským malým a středním firmám podnikání na švýcarském trhu.

Rezoluce dostala v Parlamentu širokou podporu napříč politickým spektrem. Z českých europoslanců ji však podepsala pouze Olga Sehnalová (S&D). „Podle nás jde o jasně diskriminační a nezákonné opatření, rozdílný přístup na základě národnosti nemá žádné právní opodstatnění v rámci stávajících bilaterálních dohod mezi EU a Švýcarskem,“ prohlásila.

Připomněla také, že premiér Petr Nečas označil švýcarské kvóty za „nešťastné“ a vyzval k větší otevřenosti (EurActiv 19.4.2012).  

„Premiér prohlásil, že s kvótami sice nesouhlasí, nicméně má jen velmi omezené možnosti s tím něco dělat,“ řekla europoslankyně. „Já si naopak myslím, že proti takovým diskriminačním opatřením se musíme ozvat už z principu,“ dodala.