Operace Sophia zaměřená na záchranu migrantů získala podporu ministrů. Italové ale požadují změny

© European Union, 2018

Neformální setkání ministrů obrany ve Vídni nepřineslo po dvou dnech žádný zvrat. Osud lodí s migranty, které Itálie odmítá přijmout, tak zůstává nejistý. Na stole je však návrh Italů, kteří požadují, aby unijní záchranné lodě s migranty na palubě kotvily i v dalších jižních státech EU.

Všechny členské státy Evropské unie včetně Česka vyjádřily plnou podporu operaci Sophia (EUNAVFOR MED), jejímž úkolem je bojovat ve Středozemním moři proti pašerákům lidí i hledat a zachraňovat migranty v nouzi.

Po neformálním jednání ministrů obrany EU ve Vídni to dnes řekla vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federica Mogheriniová. Vyjádřením podpory operaci ministři reagovali na hrozby Itálie, že pro lodě unijní mise uzavře své přístavy.

Migranty zachráněné z lodí nikdo nechce. Evropa se pře o běžence, Itálie kritizuje sousedy

Běženců mířících do Evropy letos opět výrazně ubylo. Procentuálně zato vzrostl počet těch, kteří při překonávání Středozemního moře utonuli. Do konce července bylo zaznamenáno více než 1500 mrtvých.

Mise, která se zrodila v roce 2015 po neštěstí, při němž zahynulo podle odhadů až 800 migrantů, podle šéfky unijní diplomacie přinesla viditelné výsledky. Jedním z nich je podle ní i to, že počet migrantů plujících ze severní Afriky do Evropy od zahájení činnosti mise klesnul o 80 procent.

Střídání přístavů

Itálie je ale se současným fungování mise nespokojená. Podle Říma totiž všichni zachránění migranti končí v italských přístavech. Itálie proto požaduje, aby lodě operace Sophia zachráněné migranty vozily i do jiných zemí – zejména Francie, Španělska a možná i Řecka a na Maltu.

Pokud by se tak nestalo, pohrozil Řím, že pro lodě unijní mise své přístavy uzavře. Aktuální mandát operace Sophia skončí na konci letošního roku.

Její návrh na střídání přístavů přijímajících migranty však nebyl předmětem neformálního jednání. Mogheriniová zdůraznila, že cílem schůzky bylo zjistit, zda existuje politická vůle pro pokračování mise. Změny v operaci Sophia jsou podle ní spíš tématem pro ministry vnitra.

Šéfka unijní diplomacie rovněž zdůraznila, že hlavním úkolem operace Sophia je boj proti pašerákům. Ze všech migrantů, kteří byli od roku 2015 zachráněni ve Středozemním moři, jich podle ní na palubě lodí operace Sophia dorazilo do Evropy jen necelých deset procent, tedy zhruba 49 tisíc.

Vyloďovací platformy mají zemím EU ulevit od přijímání migrantů. S problémy se potýká hlavně Španělsko

Španělsko čelí nárůstu migrace z Maroka. Situace v zemi se zhoršuje a svou pozornost na ni zaměřila i agentura Frontex. Pomoci by mohl unijní návrh na zřízení vyloďovacích platforem.

„Dosud jsme jako Itálie vzali všechny zachráněné migranty sami. To už není nadále možné… Pravidla se musí změnit,“ řekla po jednání italská ministryně obrany Elisabetta Trentaová. Nad výsledkem neformální schůzky ve Vídni vyjádřila ministryně zklamání.

Ministr vnitra Matteo Salvini v reakci na vídeňské jednání uvedl, že pokud EU Itálii ve snaze změnit pravidla pro vysazování migrantů zachráněných plavidly operace Sophia nevyjde vstříc, „prověříme, jestli nadále chceme vydávat peníze na misi, která je mezinárodní jen na papíře“.

Sophia má českou podporu

Práci operace Sophia v úterý ocenil také český premiér Andrej Babiš, který během své cesty do Itálie navštívil velitelství námořních sil EUNAVFOR MED v Římě.

Českou republiku na jednání ve Vídni zastupoval náměstek ministra obrany Jakub Landovský. „Já jsem potvrdil naši linii. Zdůraznil jsem význam strategické komunikace pro odrazení migrantů a pašeráků od organizace cest do Evropy,“ řekl ČTK Landovský. Také podle něj se zástupci jednotlivých zemí shodli, že existence operace Sophia je zásadní pro důvěryhodnost Evropské unie a musí pokračovat.

Babiš v Itálii: Migrační vlnu je potřeba řešit financemi. Navýšení rozpočtu EU na migraci je však vysoké

Kvótami jsme zbytečně ztráceli čas. Žádného migranta Česko nepřijme. Přetrvávající odmítavý postoj ČR prý italský premiér Conte chápe, řekl Babiš při dnešní návštěvě Itálie, kde poznával, jak se zde EU vypořádává s migrační vlnou.

Kromě migrace účastníci neformální schůzky podle Landovského mluvili třeba také o plánovaném evropském mírovém fondu nebo o trvalé strukturované spolupráci, označované zkratkou PESCO.

Řešili také problematiku západního Balkánu. „Shodli jsme se na tom, že nesmí dojít k obnovení balkánské migrační trasy tak, jak ji známe z let 2014 a 2015,“ poznamenal Landovský. Důležité podle něj je velmi citlivě vnímat otázky pašování zbraní nebo radikalizace v zemích na balkánské trase. Zdůraznil, že finálním řešením stability Balkánu je dobrá ekonomická prosperita.